Přeskočit na hlavní obsah

Krizi na trhu s bydlením vyřeší jen nová výstavba


Recept na zvýšení dostupnosti bydlení hledá pražský Institut plánování a rozvoje (IPR). Radní ho pověřili vypracováním Strategie rozvoje bydlení na území Prahy, která má připravit koncepci bytové politiky hlavního města do roku 2040 až 2050. Má jít o reakci na zhoršující se dostupnost bydlení.

"Situace na realitním trhu je opravdu vážná a je dobře, že se tím vedení města intenzivně zabývá. Pro vyřešení současného tristního stavu však není potřeba dlouze hledat komplikovaná řešení. Ta jsou všem lidem z oboru dávno jasná," reaguje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Ceny bytů (nejen) v hlavním městě podle něj rostou ze tří hlavních důvodů. "Jde o nedostatek pozemků, zablokovaný povolovací proces a rychlé zdražování stavebních prací. Pokud to vezmu od konce, tak po předchozích meziročních nárůstech cen stavebních prací v řádu desítek procent v posledních měsících pozoruji spíše stagnaci a neočekávám, že by se to mělo v dohledné době změnit. Vliv tohoto problému na cenu bytů tak zatím není nutné řešit. Ostatně s nedostatkem zkušených pracovníků ve stavebnictví a zručných řemeslníků hlavní město příliš pomoct nemůže," vyjmenovává Korec.

Druhý problém – tedy pomalé povolování staveb – však vedení města podle developera může nejen ovlivnit, ale dokáže ho i změnit. A to relativně rychle. Stačí k tomu jen jediné: "Magistrát musí jasně deklarovat, že zvýšení dostupnosti bydlení je jedním z jeho hlavních cílů a podle toho i konat. Musí tlačit jednotlivé místní stavební úřady i své zřizované organizace k tomu, aby rozhodovaly co nejrychleji. Stavební řízení totiž často prodlužují nejen stavební úřady, ale také takzvané dotčené orgány státní správy, které místo 30 dní vydávají rozhodnutí i déle než rok. Mnoho z nich přitom spadá přímo pod pražský magistrát, který tak může jednoduše zjednat nápravu," apeluje šéf Ekospolu.
Na IPR pak zbývá hlavně třetí zásadní komplikace – nedostatek pozemků. "Stávající územní plán totiž platí už dvě desetiletí, aniž by se před deseti lety aktualizoval, jak bylo původně při jeho schvalování v plánu. Pozemky vhodné pro bytovou výstavbu se tak prakticky vyčerpaly a ceny těch pár zbývajících se dostaly na takové úrovně, že cenově dostupné bydlení na nich nikdy nevznikne. Řešením není ani odblokování stavebních uzávěr na takzvaných brownfieldech v užším centru města. Tyto pozemky jsou jednak drahé, a pak také spoustu peněz bude stát jejich revitalizace a dekontaminace. To v konečném důsledku prodraží byty na nich postavené," tvrdí Korec.

Jedinou cestou k cenově dostupnému bydlení jsou podle Korce pozemky v okrajových částech Prahy. "Jejich pořízení vyjde levněji a plánování velkých rezidenčních projektů o tisíci bytech umožní opět nabídnout nižší ceny. Právě velikost projektu totiž znamená úsporu z rozsahu a tím i nižší konečné ceny pro zákazníky," vysvětluje Korec.
"IPR by se proto měl ve své analýze zaměřit hlavně na vytipování vhodných pozemků, kde by taková masivní bytová výstavba včetně dostatečné infrastruktury měla v budoucnu probíhat. Potřebovat budeme desítky tisíc bytů v levnějších rezidenčních projektech, bez nich se krize bydlení nikdy nevyřeší," uzavírá šéf Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž