Přeskočit na hlavní obsah

Developeři zabezpečení počítačů nepodceňují, Ekospol spoléhá na staromódní metody

„S kybernetickým incidentem se jen v roce 2018 setkaly dvě pětiny velkých firem v Česku,“ tvrdí Eva Myšková Skarlandtová z ČSÚ. I z toho je patrné, že informační a komunikační technologie hrají v našem světě stále větší roli. V souvislosti s tím však roste i riziko jejich napadení nebo dokonce zneužití získaných informací.

Podíl zaměstnanců, kteří k práci používají počítač, v roce 2018 poprvé přesáhl 50 % hranici a toto číslo dále roste. Ruku v ruce s tím se zvyšuje i počet těch, kteří se o počítače starají. ICT odborníci tvoří 3 % všech zaměstnaných osob v podnikatelském sektoru ČR, jejich celkový za posledních deset let vzrostl 1,5 krát. Úkony související s bezpečností ICT vykonávali v loňském roce pro české firmy častěji externisté (66 %) než vlastní zaměstnanci. V případě velkých subjektů s více než 250 zaměstnanci je poměr obrácený, takové společnosti preferují ICT správu ve vlastní režii.
Defenziva firem proti bezpečnostním hrozbám spočívá nejčastěji v pravidelné aktualizaci softwaru, silných heslech a zálohování. Taková opatření využívá více než 80 % firem v ČR s více než 10 zaměstnanci, u velkých společností je to dokonce více než 95 %. Naopak rozpoznávání a ověřování uživatelů pomocí biometrických metod není zatím v českém podnikatelském prostředí příliš rozšířené. V roce 2019 toto opatření používalo 11 % firem celkem, nejčastěji šlo o velké subjekty (28 %).

...

1) Jak vaše firma dbá na bezpečnost v oblasti informačních a komunikačních technologií? Můžete prozradit nebo alespoň naznačit metody, pomocí kterých se chráníte před případnou ztrátou a odcizením citlivých dat?
2) Zajišťujete si obranu proti bezpečnostním rizikům z vlastních zdrojů, nebo spolupracuje externě se specializovanou společností?

Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu

1) Neexistuje systém, který u digitálních technologií zajistí úplně stoprocentní bezpečnost. Vždy hrozí riziko krádeže citlivých dat. Riziko úniku lze pouze omezit.
2) Riziku úniku citlivých dat se snažíme předejít trochu staromódní, nicméně jedinou možnou cestou. Nejdůležitější data a informace firmy vůbec nemáme v digitální podobě a má k nim přístup pouze omezený počet lidí. Podstatné, ale méně významné věci uchovávané v digitální podobě jsou na zařízeních, která nejsou napojená na internet. Předávají se pak osobně, v žádném případě se nesdílí přes internet.


Celý článek vyšel na serveru Stavební fórum:

http://www.stavebni-forum.cz/cs/jak-jsou-pripraveni-cesti-developeri-na-kyberneticke-utoky/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž