Přeskočit na hlavní obsah

Nový zákon zpřísňuje podmínky pro realitní makléře a více chrání jejich klienty


"Český realitní trh byl dlouhé roky pověstným zlatým Eldorádem. Realitního makléře mohl dělat v podstatě kdokoliv, a proto jejich pomoc klientům nezřídka vypadala velmi bídně. Často jsem o činnosti zprostředkovatelů prodeje či pronájmu nemovitostí slyšel tak bizarní příběhy, že ani scenárista s nejbujnější fantazií by si takovou zápletku nevymyslel. Všechny příhody měly jedno společné – absolutní neprofesionalitu člověka reprezentujícího realitní branži. Podobnou historku by mohl z rukávu vysypat skoro každý. Případně stačí pár sekund na internetu a ty nejhorší medializované případy vás doslova zavalí. Není divu, že profese realitního zprostředkovatele má v Česku dlouhodobě velmi špatnou pověst," začíná svůj komentář k novému zákonu o realitním zprostředkování generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec a dodává, že je proto jedině dobře, že nový zákon vstupující nyní v účinnost, zavádí tolik potřebná pravidla.

"Jednak jasně stanoví to, kdo může tuto profesi vykonávat. Česko v současnosti patří k zemím, které mají nejvíce realitních makléřů na jednoho obyvatele v rámci celé EU. Jejich určitá redukce tak vůbec nebude na škodu. Zásadní změnou je to, že nově je činnost realitního makléře živností vázanou s potřebnou kvalifikací. Realitní zprostředkovatel bude muset mít buď patřičné vzdělání v oboru, minimální praxi či složenou státní zkoušku. To by mohlo odradit všechny „nárazové“ makléře, kteří nemovitosti prodávají jako vedlejšák a příjemný přivýdělek, čemuž ale bohužel odpovídá i nízká úroveň jejich služeb," tvrdí Korec.
Na změnu z volné na vázanou živnost a tedy doložení vzdělání, patřičné praxe či složení státní zkoušky, nyní mají makléři půl roku.
Lidé, pro něž koupě nemovitosti často představuje největší investici celého jejich života, ocení podle developera i jiné novinky zákona. "V první řadě je to zákonná povinnost makléře zřídit si pojištění profesní odpovědnosti na minimálně 1,75 milionu korun. Každý klient tak bude mít jistotu, že v případě chyby makléře dostane alespoň část svých peněz zpátky. To, že budou peníze klienta v bezpečí po celou dobu transakce, umožní další novinka. Kupní cenu sice budou i nadále moci uschovávat přímo realitní kanceláře, ale pouze na písemnou žádost klienta a na zvláštních účtech oddělených od provozních účtů. I tato úschova bude podléhat povinnému pojištění," vyjmenovává novinky v zákoně šéf Ekospolu.
Zákon zavádí také další změny, například to, že realitní zprostředkovatel už nebude moci inkasovat provizi od prodávajícího i kupujícího. Upravuje také náležitosti zprostředkovatelské smlouvy, která musí být nově výhradně písemná a nesmí klienta zavazovat k prodeji či nákupu nemovitosti. Samotná smlouva pak musí obsahovat přílohu s výpisem z veřejného seznamu, například katastru nemovitostí, z níž budou jasné všechny případné vady a omezení související s danou nemovitostí.
"Trh realitního zprostředkování byl dlouhá léta ponechán na pospas svému osudu, na což doplatila spousta domácností. Mnohé kvůli špatné práci realitních makléřů či dokonce podvodnému jednání přišly o miliony korun a musely se vzdát splnění snů o vlastním bydlení. Je proto jen dobře, že po mnoha letech dohadů a oddalování řešení získá realitní branže jasná a vymahatelná pravidla. Doufám, že se trh brzy pročistí od všech nepoctivých nebo neprofesionálních makléřů a klienti získají větší jistotu," uzavírá Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž