Přeskočit na hlavní obsah

Koronavirus srazil hypoteční trh dolů, v březnu klesl o čtvrtinu a další propad bude následovat


Hypoteční trh v březnu dopadl podle očekávání. Koronavirová pandemie srazila objemy hypoték o čtvrtinu, pokles počtu uzavřených hypotečních úvěrů klesl ve třetím měsíci letošního roku podobně. Průměrná úroková sazba hypoték vzrostla pouze o tři bazické body na 2,45 procenta, vyplývá z aktuálních dat ukazatele Fincentrum Hypoindex. Dá se očekávat, že propad bude pokračovat i v následujících měsících, kdy předpokládám ještě hlubší propad.


Trh s hypotékami je jedním z výrazně zasažených omezeními proti koronaviru. Nepomohly mu ani podpůrné kroky České národní banky (ČNB), která po dlouhé době poprvé uvolnila svá pravidla a umožnila komerčním bankám poskytovat hypotéky až do výše 90 procent hodnoty nemovitosti. Zvedla také limit ukazatele DSTI (poměr celkového dluhu a čistého měsíčního příjmu žadatele o úvěr) ze 45 na 50 procent a limit ukazatele DTI (poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr) centrální bankéři zcela zrušili. Stejně tak už v březnu ČNB hned dvakrát snížila základní úrokovou sazbu z původních 2,25 procenta na současné jedno procento.

"Ani to ale hypotečnímu trhu příliš nepomohlo. Jednak výrazně klesla poptávka ze strany kupujících starší nemovitost, protože i ti, kteří by ji jinak koupili, nyní vyčkávají. Není to však jen kvůli obavám z nejisté budoucnosti, ale také kvůli oznámení ministryně financí, že vláda zruší daň z nabytí nemovitostí. To v podstatě zmrazilo trh se staršími byty a domy, protože všichni kupci nyní celkem logicky vyčkávají, zda daň opravdu bude zrušena. Znamenalo by to totiž pro ně významné úspory až v řádu stovek tisíc korun, protože tato daň tvoří čtyři procenta z ceny kupované nemovitosti," říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Obezřetnější v poskytování hypoték jsou podle něj nyní i samotné banky, protože mnohem pečlivěji zvažují každého zájemce o hypoteční úvěr. "Očekává se zásadní pokles ekonomiky, krachy stovek firem a masivní propouštění. O práci by mohlo přijít i několik stovek tisíc lidí. V takovém případě i banky důkladněji prověřují, zda žadatel nepracuje v některém z nejvíce ohrožených oborů a zda má záruku dostatečného příjmu i do budoucna," tvrdí šéf Ekospolu.

"Blízká budoucnost hypotečního trhu proto není vůbec růžová, přestože pořízení bydlení budou i v této době řešit mnohé domácnosti. Musí se ale smířit s tím, že posuzování jejich současné i budoucí příjmové situace bude mnohem pečlivější. Otázkou tak nyní zůstává jen to, jak hluboko se současný pád hypotečního trhu zastaví," předpovídá Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž