Přeskočit na hlavní obsah

Stát dělá z majitelů nemovitostí nedobrovolné poskytovatele nekrytých úvěrů


Statisíce firem, živnostníků i domácností se potýkají s tím, že vláda ze dne na den nařídila kvůli koronavirové pandemii zavřít většinu obchodů a provozoven. Mnozí přišli o veškerý příjem a už mnoho týdnů žijí z úspor. V této situaci přišla vláda s nápadem, jak nejvíce zasaženým ulehčit.

"Bohužel místo smysluplné podpory jen přesouvá problém na další skupinu lidí. Vládní strany totiž ve sněmovně schválily několik úprav, které zásadním způsobem narušují právo na osobní vlastnictví. Nájemníkům tyto změny umožňují odložit platby nájemného až o několik měsíců. To může majitelům pronajímaných nemovitostí způsobit obrovské problémy. Naštěstí do toho minulý týden zasáhli senátoři a alespoň trochu toto opatření zmírnili," říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

"Celkem logicky přišli s tím, že pokud už z někoho stát dělá nedobrovolného poskytovatele úvěrů, měl by se k tomu postavit alespoň trochu zodpovědně. Senátoři proto návrhy poslali zpátky do sněmovny s několika úpravami, přičemž ta nejdůležitější říká, že stát za tyto odložené nájmy ručí až do výše 80 procent. To je jistě krok správným směrem. Nicméně si myslím, že by stát měl upustit od celého záměru. Jde totiž o neomluvitelný zásah do práva na osobní vlastnictví, což odporuje Listině základních práv a svobod, která je nedílnou součástí české ústavy. Jsem proto jednoznačně přesvědčen, že tyto protiústavní změny dříve či později smete ústavní soud," očekává developer.

"Bohužel než k tomuto očekávanému kroku dojde, mohou být napáchány nevratné škody. Nájemníci budou v bytech bydlet několik měsíců zdarma a po vypršení ochranné lhůty se jednoduše sbalí a odstěhují neznámo kam. A majitel je pak bude kvůli doplacení dlužného nájemného nahánět marně. Podobně dopadnou i majitelé komerčních prostor, kterým firmy nebudou platit nájem. Po skončení vládního moratoria na nájmy vlastník firmu pošle do insolvence a dlužné nájemné, které může dosáhnout i stovek tisíc korun, z něj už nikdy nikdo nedostane," tvrdí šéf Ekospolu.

Vláda tak podle Korce žene do obrovských problémů i lidi a firmy, kteří by současnou krizi zvládli. "Kvůli vládnímu nápadu ale musí přerušit svůj obvyklý byznys, oželet pravidelné příjmy a ještě navíc poskytovat úvěry neprověřeným věřitelům. Jen kvůli tomu, že si v minulosti dokázali vydělat na vlastní nemovitost a navíc ji nenechali prázdnou, ale nabídli ji k pronájmu," zdůrazňuje developer.

"Tyto protiústavní paskvily je nutné okamžitě zrušit a na podobné nesmyslné nápady ihned zapomenout. Doufám, že si poslanci svou chybu uvědomí a zákon napodruhé neprojde. Jakékoliv bezdůvodné omezování osobního vlastnictví totiž nemá nic společného s právním státem," požaduje Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž