Přeskočit na hlavní obsah

Krizi ve stavebnictví vyřeší jedině nový stavební zákon, tvrdí Korec z Ekospolu


Dlouho očekávaná legislativní norma – nový stavební zákon – vstupuje do další fáze projednávání. Dnes by se jí měla zabývat legislativní rada vlády. Přestože ministerstvo pro místní rozvoj při vypořádání připomínek výrazně ustoupilo tlaku zástupců obcí a samospráv, zásadní principy zůstaly zachovány. "Myslím, že zákon i v této zatím poslední známé podobě dokáže celý proces povolování staveb výrazně urychlit. Česko v rychlosti vydávání stavebních povolení patří k nejhorším na světě, získat všechna povolení pro středně velký bytový projekt trvá v Praze průměrně pět let, výjimkou nejsou ani řízení trvající déle než celou dekádu. To by se už brzy díky novému zákonu mohlo změnit. Proto je vhodné schválit tento zákon co nejdříve," apeluje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Nový stavební zákon podle něj přináší hned několik novinek, které mohou výrazným způsobem urychlit povolovací proces. "Na prvním místě zmíním takzvaný apelační princip, což znamená, že nadřízený stavební úřad v případě odvolání o věci sám rozhodne a nebude ji už vracet o stupeň níže k novému projednání. Odpadne tak mnohaletý byrokratický ping-pong, kdy si stavební záměr přehazují jednotlivé úřady tam a zpět. Tím se ušetří mnoho měsíců," zdůrazňuje Korec.
Zásadní je podle developera také zavedení závazných lhůt pro vyjádření či vydání rozhodnutí. Správními lhůtami se budou muset řídit i stavební úřady. Pokud nevydají rozhodnutí včas, přejde celá věc na nadřízený stavební úřad. Investor tak už nebude muset pravidelně urgovat úředníky, aby konečně rozhodli.
Žádost o povolení stavby bude možné podávat také elektronicky, což také ušetří nějaký ten čas a omezí spotřebu papíru. "Celý povolovací proces bude digitalizován, což umožní komukoliv kontrolu, v jakém je přesně stavu. Každý jasně uvidí, který úřad je s vydáním stanoviska v prodlení a jak dlouhém. Úředníky tak bude přehledný systém tlačit k dodržování daných termínů. Investor by mohl ušetřit dlouhé měsíce i roky čekání na potřebná razítka. Nyní nejen že musí nekonečně čekat, zda se jeho stavební záměr konečně dostane na řadu, ale často opakovaně apeluje na úředníky, aby přestali s průtahy a rozhodli," tvrdí šéf Ekospolu.
Výrazné urychlení očekává Korec také od sloučení současných deseti typů řízení do jediného a zavedení pouze jednoho odvolání. Už tak nebude možné odvolávat se kvůli jedné věci neustále dokola. Každý bude mít možnost odvolat se pouze jednou, soud navíc bude muset vyřešit všechny body žaloby.
Stavební zákon je ostře sledovanou legislativní normou, která se týká úplně všech. I proto se v připomínkovém řízení sešlo mnoho tisíc připomínek, často zásadních. "Ministerstvo bohužel po obrovském tlaku ze strany představitelů měst a obcí ustoupilo od snahy zcela odtrhnout stavební úřady od vlivu místních samospráv. Ponechalo proto první stupeň na obcích, což může povolování staveb i nadále komplikovat. Nejnižší stavební úřady fungující často přímo v prostorách radnic jsou totiž úzce spjaty s vedením radnice a jen těžko půjdou proti jejich názoru. Tuto takzvanou systémovou podjatost nových stavební zákon po vynucených změnách neřeší," lituje Korec.
"Naštěstí i v tomto případě zafunguje zmiňovaný apelační princip – tedy že o každém stavebním záměru v případě odvolání rozhodne nadřízený stavební úřad. Ponechání nejnižšího stupně stavebních úřadů tak při dodržení všech závazných lhůt může povolovací proces zbrzdit jen v řádu měsíců a ne roků, jako je tomu doposud," dodává pražský developer.
"Proto doufám, že se připravený stavební zákon stihne projednat a schválit včas. Jde zcela jednoznačně o velký krok kupředu v porovnání se současnou situací, které trefně přezdívám legislativní Kocourkov. Nový stavební zákon má šanci přeseknout bájný Gordický uzel stavební administrativy a umožnit investorům, ale i městům a státu rychleji reagovat na aktuální potřeby společnosti. Rychlejší výstavbu dálnic, železnic, bytů a další infrastruktury potřebujeme my všichni," zdůrazňuje šéf Ekospolu.
Jen nezbývá už moc času. "Příští rok jsou parlamentní volby, a pokud se do té doby zákon neschválí, spadne pod stůl a celé legislativní martyrium začne nanovo. V takovém případě bychom před sebou měli dalších minimálně pět let stavební stagnace a byrokratického zmaru. A to si nepřeje nikdo z nás," uzavírá Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž