Přeskočit na hlavní obsah

Pražané si na nový 55metrový byt vydělají za 11,3 roku, to je nejdéle za poslední dva roky


Lidé v hlavním městě si vydělají na nový byt o rozloze 55 metrů čtverečních zhruba za 11,3 roku, ukazuje srovnání průměrných mezd v Praze v 1. čtvrtletí a cen průměrných prodávaných bytů. Je to nejen o půl roku více než ve stejném čtvrtletí loňského roku, ale navíc je to i nejdelší doba nutná k vydělávání na koupi nového bytu za poslední dva roky. Vyplývá to ze statistik společnosti EKOSPOL, která pražský rezidenční trh monitoruje už více než 13 let, a dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Průměrná mzda v Praze v letošním prvním čtvrtletí klesla, zatímco ceny nových prodaných bytů mírně rostly. To zákonitě vedlo k tomu, že se prodloužila doba, po kterou musí Pražané vydělávat na nový byt. Nestačí jim už ani jedenáct let, musí přidat ještě čtyři měsíce,“ říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Tento nepříznivý trend, kdy si Pražané budou vydělávat na koupi bytu stále delší dobu, se s největší pravděpodobností bude v následujících měsících ještě zvyšovat. „Odhaduji, že ta doba se bude prodlužovat. Není totiž reálné očekávat výraznější zlevnění nových bytů v nejbližší době a naopak lze předpokládat, že s ohledem na ekonomickou situaci mnoha firem se mzdy budou dále snižovat. Každopádně růst mezd nyní ve většině odvětví skončil, což negativně ovlivní i dostupnost vlastního bydlení,“ míní Korec.
Výpočet fiktivní doby vydělávání si na nový byt vychází z průměrné mzdy v Praze za 1. čtvrtletí 2020, kterou dnes zveřejnil ČSÚ a z teoretické možnosti, kdy by si lidé odkládali do úspor celou svou průměrnou mzdu, aniž by měli jedinou korunu výdajů. Při výpočtu byl brán modelový byt o rozloze 55 metrů čtverečních, tedy byt standardní velikosti pro jednotlivce či mladou dvojici. Jde zároveň o průměrnou velikost prodaného nového bytu.

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 28 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 56 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Jako jediný z velkých developerů má všechny byty vyprodány dlouho před dokončením. Společnost EKOSPOL je podle magazínu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy. EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku.

Jak dlouho Pražané vydělávají na nový byt

Období
Průměrná hrubá měsíční mzda v Praze (Kč)
Průměrná cena bytu, 55 m2 (Kč)
Cena bytu/roční mzda
1.Q 2020
42 760
5 810 000
11,3 roku
4.Q 2019
44 237
5 690 000
10,7 roku
3.Q 2019
41 720
5 575 000
11,1 roku
2.Q 2019
42 297
5 380 000
10,6 roku
1.Q 2019
41 450
5 350 000
10,7 roku
4.Q 2018
41 851
5 320 000
10,6 roku
3.Q 2018
39 298
5 220 000
11,1 roku
2.Q 2018
39 688
5 110 000
10,7 roku
1.Q 2018
38 436
5 055 000
11,0 roku
4.Q 2017
39 173
4 710 000
10,0 roku
Zdroj: EKOSPOL/ČSÚ


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž