Přeskočit na hlavní obsah

Česko ve zdražování nemovitostí patří k evropským premiantům


Ceny bytů a domů v Česku v prvním čtvrtletí zdražily meziročně o 9,5 procenta, růst cen tak na začátku letošního roku opět o něco zrychlil. O čtvrtletí dříve totiž ceny rostly meziročně „jen“ o 8,9 procenta. V porovnání s posledním čtvrtletím loňského roku se ceny rezidenčních nemovitostí během prvních třech měsíců letošního roku zvýšily o 2,6 procenta.

Podle aktuálních dat Eurostatu je český růst cen šestý nejvyšší v celé EU. Rychleji byty a domy zdražovaly už jen v Portugalsku, Polsku, Estonsku, na Slovensku a v Lucembursku. Ceny českých nemovitostí určených k bydlení žene vzhůru hlavně stále nedostatečná nabídka způsobená průtahy při povolování nových staveb.
Ostatně i v tomhle ohledu patří Česko až na poslední příčky. Analýza Světové banky Doing Business řadí Česko z hlediska rychlosti získání stavebního povolení dokonce mezi dvacítku nejpomalejších zemí na celém světě, když investor pro zisk všech razítek potřebuje neuvěřitelných 246 dnů. Banka přitom porovnává pouze legislativní lhůty, skutečnost je mnohem horší. Povolování středně velkého bytového projektu trvá v Praze klidně i pět let, výjimkou nejsou projekty povolované celé desetiletí. Není proto divu, že při nepříliš se měnící poptávce po bydlení ceny té hrstky bytů, co se na trh dostanou, rostou. Zásadní vliv na to má také enormní zdražování stavebních prací a materiálů v minulých letech.
"Zaseknutý proces povolování nových staveb odblokuje až nový stavební zákon, který se snad podaří schválit co nejdříve. Existovaly proto předpoklady, že rezidenční nemovitosti budou zdražovat i nadále, byť o něco pomaleji," říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Zásadní zásah všem prognózám ale udělala celosvětová pandemie koronaviru a hlavně extrémní omezení v boji s nákazou. "Prakticky zastavená celá česká ekonomika na několik dlouhých týdnů, krachy firem a masivní propouštění povedou nejspíš k tomu, že ceny nových bytů uváděných na trh budou nižší. Stejně jako při poslední velké celosvětové ekonomické krizi budou zájemci o bydlení preferovat levnější byty s cenou do 85 tisíc korun za metr čtvereční a developeři se jim budou muset přizpůsobit. O předražené byty zájem nebude," tvrdí Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž