Přeskočit na hlavní obsah

V Praze je o třetinu víc zájemců o práci. Ani to ale zatím nesrazilo jejich přehnané požadavky

 

Personalisté se nestačí divit, s jak zkreslenými představami se dnes zájemci ucházejí o nabízenou práci. Už cca před dvěma lety začalo být u zájemců patrné, že mají vysoké mínění o svých schopnostech nebo nereálné představy o platových možnostech. A toto „sebevědomí“ uchazečů o práci překvapivě neklesá ani v posledních měsících, kdy mnohé firmy začaly pod dopadem koronavirových restrikcí propouštět a na trhu práce neustále přibývá těch, kdo hledají práci.


K 31. červenci evidoval Úřad práce ČR téměř 280 000 uchazečů o práci, což je o 10 tisíc víc než v červnu a o téměř 75 tisíc víc než loni v červenci. V meziročním srovnání se tedy počet zájemců o práci zvýšil o více než čtvrtinu. Jen v Praze evidoval úřad práce koncem července zhruba 29 500 uchazečů, což představuje meziměsíční přírůstek o více než 2000 uchazečů a v meziročním porovnání to znamená zvýšení počtu nezaměstnaných o 10 500. Nárůst zájemců o práci v hlavním městě byl tedy minulý měsíc o více než třetinu vyšší než vloni v červenci!

Přestože na trhu práce začíná být dost těsno, zájemci neslevují ze svých přemrštěných požadavků,“ popisuje aktuální situaci Klára Hnátová, zástupkyně ředitele personálního sektoru společnosti Ekospol. Upřesňuje, že především absolventi si neuvědomují, že zatím zcela postrádají praktické zkušenosti, a že firmy je budou platit právě za praktické uplatnění jejich dovedností a ne jen za samotné razítko na vysokoškolském diplomu.

Ekospol sice patří k zaměstnavatelům nabízejícím nadstandardní mzdy, přesto ale neslevuje z toho, aby mzdové ohodnocení také odpovídalo nadstandardnímu pracovnímu výkonu. „Skutečně schopní pracovníci, kteří pro firmu znamenají velký přínos, u nás pobírají i částky přesahující milion korun ročně,“ upřesňuje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Evžen Korec.

Dalším nešvarem je podle personalistky to, že zájemci se mnohdy ucházejí o vypsané pozice, aniž by splňovali aspoň základní požadavky zaměstnavatele. Lidé s výučním listem nebo s maturitou (navíc ještě zcela mimo daný obor) se tak bez mrknutí oka ucházejí o práci podmíněnou vysokoškolským vzděláním a mnohaletou praxí na dané pozici.

Úspěšná developerská společnost Ekospol aktuálně poptává mladé odborníky v oboru stavař se zkušenostmi v územním plánování. Přičemž kromě pracovníků s praxí dá v tomto případě příležitost i schopnému absolventovi. Možnost uplatnění zde najdou také manažeři povolování staveb s praxí, hlavní inženýři projektu, projektant, architekt a zkušení účetní. „Nově poptáváme také spolehlivého pracovníka na pozici technik autodopravy, správy a údržby nemovitostí,“ přibližuje personalistka aktuální pracovní nabídku renomovaného developera.

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 28 let na trhu úspěšně dokončil 56 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Jako jediný z velkých developerů má byty vyprodány dlouho před dokončením. Společnost EKOSPOL je podle magazínu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy. EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor, která se zaměřuje na chov ohrožených druhů zvířat. Ta tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Společnost dlouhodobě patří mezi nejžádanější tuzemské zaměstnavatele. Nabízí nejvyšší platy v oboru stavebnictví a jedny z nejvyšších v rámci celé ČR, což potvrdil i průzkum časopisu Ekonom. Na každou uvolněnou pozici se do výběrového řízení hlásí stovky uchazečů, ročně kolem deseti tisíc lidí.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž