Přeskočit na hlavní obsah

Pražský developer vítá výrazné omezení ohňostrojů v Praze a nabádá další města k následování

Důležitý krok správným směrem učinili pražští radní, když zásadním způsobem omezili pořádání soukromých silvestrovských a novoročních ohňostrojových přestřelek. Zákaz dělobuchů a petard platí na celém území hlavního města celoročně s výjimkou Silvestra a Nového roku. Toho každoročně zneužívají hlučné opilé bandy, které mnohá místa Prahy na přelomu roku proměňují doslova v bitevní pole. Ohrožují tím zdraví a životy nejen lidí z okolí, ale také mnoha dalších živých tvorů. Tomu by mohl být nyní konec.


Radní totiž nově určili území, kde bude neodborné odpalování pyrotechniky zakázané. Jedná se například o památkovou rezervaci, přírodní parky, chráněná území či okolo vody. To by mohlo ochránit nejen lidi a památky, ale hlavně živočichy. Ti jsou totiž těmi hlavními, kdo každoročně kvůli této hlučné a pomíjivé „zábavě“ nejvíce trpí. Pražská záchranná stanice vždy po Silvestru ošetří desítky vodních ptáků těžce zraněných všudypřítomnými ránami a výbuchy. Výjimkou bohužel nejsou ani mrtvá zvířata, která náhodní chodci nachází převážně kolem vodních toků ještě mnoho dnů po skončení novoročních oslav.

A to už vůbec nemluvím o zvířatech chovaných v domácnostech. Jejich majitelé je musí ládovat spoustou tišících léků, aby jejich mazlíčci vůbec hlučné novoroční oslavy přežili bez úhony. Přesto se každoročně kvůli silným ranám zaběhnou stovky psů a koček. Na hlučné ohňostroje připomínající spíše válečnou vřavu si stále častěji stěžují i rodiče malých dětí, které se budí ze spaní a s hrůzou v očích se rodičů ptají, co se venku vlastně děje.

Je proto nejvyšší čas tyto zvrhlé „radovánky“, které přinášejí více utrpení a bolesti, jednou pro vždy zakázat. Není přece možné je pro své chvilkové potěšení způsobovat bolest či dokonce smrt jiným živým tvorům.

Apeluji proto i na vedení ostatních měst a obcí, aby i oni tyto barbarské novoroční zvyky na svém území zakázali. Lidé mohou příchod nového roku přivítat i jinak, aniž by tím ubližovali někomu jinému. Ohňostroje a pyrotechnika do civilizované společnosti nepatří.


RNDr. Evžen Korec, CSc.

ředitel Zoologické zahrady Tábor

generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž