Přeskočit na hlavní obsah

Tohle bude bolet. Současný lockdown omezuje kapacitu české ekonomiky o čtvrtinu

Kvůli druhému uzavřeni lze čekat dvouciferný pro rostoucí nezaměstnanost, snížení cen bytů, píše časopis Euro.


Monitorovací systém, měření teploty při vstupu do továrny, změna režimu provozu šaten, ale také změna ve způsobu občerstvování či propracovaný systém pro zaměstnance, kteří se vrátí z dovolené z rizikové oblasti. To je výčet jen některých interních opatření, jež v posledních měsících připravil výrobce dveří a zárubní Solodoor ze šumavské Sušice. Nazývá to "pandemickým plánem" a vytvořil ho poté, co na jaře udeřila první koronavirová vlna.

Plán pracuje také s různými scénáři v případě nakažení jednoho ze zaměstnanců, tak aby se nemusel omezit či zastavit celý provoz. Při dalších investicích Solodoor myslí na takzvaný "pandemický ukazatel", který se projevuje v tom, že například některé investice pod vlivem pandemie urychluje. Aktuálně tak firma například chystá pořízení softwaru pro obsluhu CNC stroje za půl milionu korun, který bude řízen bez nutnosti dotýkat se klávesnice. Zaměstnanec jednoduše vybere pro daný výrobek příslušný program načtením kódu z výrobního příkazu. "V automatizaci a robotizaci chceme nadále pokračovat. Aktuálně zpracováváme studii dalšího stupně automatizace naší výroby" přibližuje další plány generální ředitel Solodooru Martin Dozrál.

Během jarní koronavirové krize se ukázalo, že firmy, jež mohou snadno přejít do režimu home office, měly obrovskou výhodu.

Navíc u výrobních podniků byly v daleko lepší situaci ty, které nebyly tolik závislé na lidské pracovní síle čili měly většinu procesů zautomatizovaných.

Solodoor investoval za posledních pět let do nových automatických strojů téměř 200 milionů korun a právě dokončuje instalaci dvou robotických linek na výrobu zárubní za 55 milionů.

Právě společnosti jako sušický Solodoor mohou přestát i druhou koronavirovou vlnu prakticky bez úhony. Nezasažená část ekonomiky ale bude spíše výjimkou. Na rozdíl od první vlny se zatím nezastaví klíčové tovární provozy, přesto ekonomové odhadují, že kvůli již nařízeným omezením bude odhadovaná ztráta pro českou ekonomiku minimálně stejná jako na jaře. A stále ještě nevíme, kde účet za pandemii nového typu koronaviru přesně skončí.

"Počítáme s dvojciferným propadem HDP ve čtvrtém kvartále, zatím to vzhledem ke stavu situace odhadujeme na propad ve výši 10,4 procenta"odhaduje hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Propad HDP očekává navíc oproti původním předpokladům i v prvním kvartále příštího roku. "Naše prognóza totiž počítá s tím, že druhá vina bude doznívat. A dokud nebudeme mít provakcinovanou významnou část hlavně té kriticky ohrožené populace obyvatel a zdravotnického personálu, i v prvním kvartále bude ještě všechno okleštěné. Do normálu se budeme vracet až ve druhém kvartále a až s vakcínou" upřesňuje Horská.

Optimističtější je hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil, podle něhož už vláda má ekonomické nástroje, jako například podpůrné programy Covid3, Covid+, Antivirus a další kompenzace pro postižené živnostníky, které může rovnou použít, a tak není třeba čekat několik měsíců.

"Nemáme také globální lockdown, takže dopad na průmysl, který klesl v dubnu o třetinu, bude nižší" domnívá se Navrátil.

Horší to bude u služeb, které mohou projít podobným očistcem jako na jaře. Maloobchod se tehdy propadl o pětinu a restaurace a ubytování o drastické čtyři pětiny. Faktem je, že mnoho lidí přijde o práci nebo se jim jejich příjem podstatně sníží a společnost jako celek zchudne. Ohroženo je podle propočtů Raiffeisenbank více než 200 tisíc zaměstnanců v různých sektorech, od pohostinství přes maloobchod až po řadu služeb. Druhou vlnu navíc nemusí přežít více firem, protože vyčerpaly zásoby a rezervy, jež měly na jaře.

"I když stále máme vládní záchranný program Antivirus, lze odhadovat, že ztráty pracovních míst budou v řádech desítek tisíc do konce roku"předpovídá Helena Horská. Může to být až 80 tisíc lidí, což se projeví v dopadu na míru nezaměstnanosti.

Ta by mohla do konce roku vzrůst ze současných 3,7 na 4,8 procenta. První koronavirová vlna přitom způsobila ztrátu 50 tisíc pracovních míst.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek pak tvrdí, že současná forma lockdownu omezuje kapacitu české ekonomiky zhruba o čtvrtinu a denně teď přichází skoro o čtyři miliardy v nevytvořené přidané hodnotě. "Omezeníjsou mírně nižší než v jejich nejtvrdší podobě na jaře, kdy kromě současných restrikcí zpomaloval ekonomiku váznoucí pohyb zboží přes hranice. Jaký bude skutečný dopad na HDP za čtvrtý kvartál, záleží na dvou hlavních faktorech. Jedním je doba platnosti současné podoby restrikcí, druhým pak vývoj pandemie v zahraničí. Skoro polovinu celkového výkonu české ekonomiky totiž zajišťuje zahraniční poptávka, a jde tedy o to, jak ta se bude vyvíjet"upozorňuje Sobíšek. Recese s dvojitým dnem je nicméně podle něj v Česku již jistotou.

Opět nejpostiženějším sektorem české ekonomiky bude zřejmě gastronomie, která se musela podřídit vládním omezením jako první už před několika týdny. Přežití firem v cestovním ruchu a gastronomii teď bude podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy záviset zaprvé na tom, zda stát dokáže poskytnout podporu v řádu týdnů a ne v řádu měsíců jako na jaře, zadruhé zda stát dokáže pomoci celému dodavatelskému řetězci tak, aby podporu získali i ti, kteří jsou na uzavřené podniky navázáni.

V neposlední řadě bude podle Prouzy rovněž důležité, jak rychle se dokážeme dostat ze současné situace a vrátit se k alespoň částečnému provozu.

"Na jaře měly firmy dostatečné rezervy a bylo před letním vrcholem sezony, proto se všichni snažili udělat pro přežití všechno, řada podnikatelů do záchrany firem nalila vlastní úspory. Dnes jsme ale před ekonomicky slabou částí roku a rezervy jsou vyčerpané. Uvidíme tedy mnohem více zavřených podniků a propuštěných lidí než na jaře. A některé segmenty se zřejmě nevzpamatují již nikdy, protože se změnilo chování zákazníků," tvrdí Prouza. Lidé si podle něj budou vybírat, kam se na jídlo nebo na pivo vrátí. A dojde i k velkým změnám vlastnické struktury - už dnes po Česku krouží zástupci velkých investičních fondů a hledají hotely, které by mohli levně koupit.

Uzavření provozoven se nepřímo dotkne i dalších sektorů a jejich dodavatelů například v potravinářském průmyslu, protože řada oborů dodává stroje a vybavení do uzavřených provozů.

Protiepidemická opatření se tedy z dodavatelského řetězce přelévají až do výrobního sektoru. Nejistota pak snižuje investice. Firmy se obávají nedostatku lidí, kteří mohou být na ošetřovném, nemocenské nebo v karanténě. Stejně tak se bojí, že se sníží poptávka u některých produktů, jež závisejí na maloobchodním prodeji nebo jsou součástí poskytovaných služeb.

"Odhadujeme, že kvůli dalším opatřením může být celkový propad HDP okolo deseti až dvanácti procent namísto původních osmi procent, které jsme předpovídali před měsícem. Záleží ale, jak dlouho budou opatření nakonec trvat, v jakém rozsahu či jak se celkovou situaci podaří stabilizovat," tvrdí prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Očekávaná vyšší nezaměstnanost a propad individuální poptávky mohou na druhé straně alespoň drobně zchladit přehřátý bytový trh v největších českých městech, zejména v Praze. Přestože tempo růstu cen nových bytů v hlavním městě v posledním roce drobně zvolnilo, nad 100 tisíc korun za metr čtvereční se v Praze nyní prodává více než 70 procent všech bytů a plná čtvrtina z nich se pohybuje nad 120 tisíci korunami za metr čtvereční. To ve vztahu ke kupní síle obyvatelstva Prahu katapultovalo na šesté místo mezi evropskými městy podle největší světové databáze životních nákladů Numbeo.

Ceny nemovitostí nicméně obvykle reagují na hospodářský pokles se zpožděním. Navzdory tomu, že letos česká ekonomika padá, ceny nových bytů ve velkých městech stále rostou, což by se dalo přirovnat k přifukování už tak nafouklého balonu. Velkou roli v tom hraje vládní protikoronavirová politika, která udržuje nízkou nezaměstnanost a alespoň zčásti pomáhá podnikatelům. Navíc centrální banka udržuje nízké úroky a na jaře uvolnila limity úvěrových ukazatelů.

"Očekávám, že v příštím roce budou stagnovat ceny nových bytů i jejich prodeje. Ale k poklesu cen zřejmě nedojde, protože nižší poptávku domácností mohou nahradit investoři, kteří najdou v nemovitostech bezpečný přístav,"predikuje majitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž