Přeskočit na hlavní obsah

Zaměstnanci už opět pracují z domova. Techniku mají vyřešenou, právo ne

Po půl roce od prvního hromadného přesunu na práci z domova se tam lidé opět vrací. Zatímco na jaře se to týkalo přibližně třetiny zaměstnanců, nyní to bude pravděpodobně méně. Pokud to nenakáže stát, k úplnému odříznutí od pracoviště na měsíce nedojde. O tomto tématu píše časopis Ekonom.

  


Podniky si totiž díky předchozí zkušenosti vytvořily hybridní modely organizace práce, které zajistí, aby se lidé v kancelářích střídali či méně potkávali. Na druhou vlnu jsou podle svých zástupců i expertů lépe připravené i po technické stránce. V čem jsou ovšem stále na začátku, je právní stránka věci. Jen málo firem přispívá zaměstnancům na náklady spojené s prací z domova a málo z nich pomáhá s vybavením jejich pracoviště.

Podruhé víc individuálně Organizace práce z domova bude mít ve druhé vlně ve firmách takovou podobu, která se osvědčila a vyladila v té první a pak i během léta. Některým firmám se home office osvědčil tak, že ho zavedly nastálo. Podle průzkumu společnosti LMC, která provozuje portály Práce.cz a Jobs.cz, má nyní možnost práce z domova 34 procent lidí, což je o 16 procentních bodů více než před pandemií.

S novým systémem pro home office přišla na podzim jedna z největších českých e-commerce společností Mall Group. Ta nyní organizuje práci z domova více individuálně.

V Mall Group může na dálku pracovat přibližně třetina zaměstnanců, tedy 1500 lidí. Ti se po prvním stavu mohli vracet do kanceláří ve střídavém režimu, v němž byly týmy rozdělené na poloviny. Návrat byl dobrovolný až do konce srpna, kdy začíná e-shopu sezona. Od té doby museli být všichni na svých místech.

To ale přerušilo zhoršení epidemiologické situace a Mall tehdy poprvé aplikoval takzvaný manažerský home office. Organizaci práce z domova v něm nastavuje manažer každého týmu individuálně – podle práce, možností a také potřeb jednotlivých členů týmu. "Vycházeli jsme z toho, že jednotliví manažeři nejlépe vědí, jaká práce jejich týmům vyhovuje, je pro ně efektivní a jak často se potřebují vidět osobně," říká Ewa Kubín, HR ředitelka Mall Group.

Do minulého týdne do kanceláří chodilo přibližně 20 procent zaměstnanců, nyní – se zhoršením pandemie – už jsou doma všichni, až na individuálně vyjednané výjimky. Až se situace zlepší, přepne Mall opět do manažerského nastavení home officu.

Trvalou změnu v organizaci práce přinesl covid u operátora Vodafone. Jeho zaměstnanci teď mají práci z domova doporučenou a kanceláře mohou využívat, ale jen do té míry, aby v budově nebylo více než 25 procent zaměstnanců. To hlídá speciální aplikace, která monitoruje i počty lidí v jednotlivých patrech. Až pominou epidemiologická opatření, začne ve Vodafonu platit jako nový standard částečný home office. V kanceláři bude každý pracovat jen dva dny v týdnu. Nastavení vzešlo z průzkumů mezi zaměstnanci, z něhož vyplynulo, že na soustředěnou a administrativní práci, kterou je ideální dělat v klidu doma, potřebují 60 procent času.


Zbytek pracovního času tráví s týmem na schůzkách, vymýšlením nových projektů, což je zase ideální pro společné prostory firmy.

Změny se už teď promítají do nastavení kanceláří – Vodafone pronajal jednu ze svých budov a nyní pracuje na novém uspořádání prostor, kterých už nebude potřeba tolik. "Kanceláře se budou podobat spíš coworkingovým místům, budeme mít týmové zóny, kde lidé nebudou mít vyhrazené své stoly," popisuje Kateřina Šantorová, mluvčí Vodafonu. Změny to budou sice zásadní, ale nepřichází podle jejích slov úplně náhle. "Je to spíš vývoj, který covid zrychlil. I před ním jsme měli částečně sdílená místa a home office byl běžná věc," říká Šantorová.

Pro výrobce je to nefér Výrobní firmy mají daleko menší možnost využívat práci z domova, protože si ji domů může vzít často jen zlomek zaměstnanců. I v nich ji ale v minulé vlně pandemie zkoušeli a ne všichni se k ní chtějí vracet. Čím menší zkušenost s home officem mají, tím větší výhrady proti němu vznášejí.

Práci z domova jako poslední možnost vidí Jakub Brandalík, který vede firmu Lightway vyrábějící světlovody. U prezenční práce se chce držet, co nejdéle to bude možné, i když by domů mohl poslat polovinu ze svých 30 zaměstnanců. "Nemám s tím sám dobrou zkušenost.

Ne každý je na to stavěný a umí si práci zorganizovat i v domácích podmínkách, kde člověka pořád něco ruší.

Během minulého nouzového stavu také zaměstnance dost vytěžovaly starosti o děti, které neměly školy," říká Jakub Brandalík, jenž odhaduje pokles produktivity při práci z domova minimálně o 10 až 20 procent. Podobně je proti práci z domova i Evžen Korec, šéf developerské společnosti Ekospol. Také on odhaduje pokles zaměstnanecké produktivity až o 20 procent.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž