Přeskočit na hlavní obsah

Prvním letošním přírůstkem v táborské zoo je jehně ovce kamerunské

 

První letošní přírůstek v táborské zoologické zahradě na sebe nenechal příliš dlouho čekat. Už před pár dny se totiž narodilo jehně ovce kamerunské, které je tak prvním táborským mládětem letošního roku. Hnědobílé jehně neodradily ani současné nízké teploty a sněhová nadílka od toho, aby se po boku své matky vydalo prozkoumávat rozlehlý výběh. Návštěvníky však zatím vyhlíží marně, brány zoologické zahrady zůstávají kvůli koronaviru i nadále pro veřejnost uzavřené.

„Ovce kamerunská patří do skupiny západoafrických plemen, pro které je typické rovné držení uší. Pochází z hornatých oblastí afrického Kamerunu. Jde o menší plemeno, které je porostlé jen srstí, nikoliv vlnou. Proto na rozdíl od jiných ovcí nepotřebují stříhání,“ přibližuje nový přírůstek mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka a dodává, že ovce kamerunské lidé chovali už před deseti tisíci lety.


 

ZOO Tábor chová hned několik zajímavých ovčích plemen. Kromě běžné ovce domácí zde můžete nalézt také méně obvyklé ovce cápovy, Jákobovy, mongolské, ouessantské, somálské a právě kamerunské. Sledováním jejich rozdílů lze názorně vidět, jak se jeden živočišný druh díky evoluci postupem času přizpůsobil prostředí, ve kterém žije.



Jsme rádi, že se naše zoologická zahrada rozrůstá i v těchto velmi těžkých časech. Kvůli nucenému uzavření jsme přišli o podstatnou část příjmů, tržby nám loni klesly o více než milion korun. Budeme proto velmi rádi, když nás naši příznivci a podporovatelé nenechají ve štychu a podpoří nás. Ať už třeba adopcí vybraného zvířete nebo koupí vstupenek či poukazů na zážitkové programy pro doby, kdy budeme moci opět přivítat návštěvníky. Už se nemůžeme dočkat, až se náš rozlehlý přírodní areál opět zaplní lidmi,“ podotýká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Nové jehňátko, všechna plemena ovcí, či jakékoliv jiné zvíře z táborské zoo, může každý podpořit jejich adopcí. Kromě volného vstupu získají adoptivní rodiče a sponzoři spoustu dalších dárků a benefitů. Stačí se podívat na web ZOO Tábor www.zootabor.eu, kde zájemci naleznou všechny potřebné informace. Už nyní lze také pořizovat poukazy na některý ze zážitkových programů, například Nocování v zoo nebo Den ošetřovatelem. Přes e-shop zoo lze koupit i její suvenýry či některou ze zajímavých knih.

 

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. V roce 2019 ji navštívilo 86 tisíc lidí. Od listopadu do března se zoo pro veřejnost otevírá pouze o víkendech od 9:00 do 16:00. Nyní je však kvůli nařízení vlády pro veřejnost uzavřená. Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 310 zvířat takřka 80 živočišných druhů. Generálním sponzorem je EKOSPOL.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž