Přeskočit na hlavní obsah

Hypotéky i v lednu pokračovaly ve zlevňování, poskytnutých úvěrů na bydlení ubylo

 

Pro zájemce o bydlení s nedostatkem vlastních peněz začal letošní rok pozitivně. Průměrná úroková sazba poklesla i v lednu a klesá tak už deset měsíců v řadě. Podle aktuálních dat ukazatele Fincentrum Hypoindex klesla průměrná úroková sazby hypoték o dva bazické body na 1,94 procenta. Většina odborníků přitom očekávala postupný nárůst. Objem poskytnutých hypoték sice v lednu s porovnáním s loňským prosincem klesl o 4,5 miliardy na 24,942 miliardy korun, přesto jde o nejlepší první měsíc roku v historii ukazatele Fincetrum Hypoindex. Ukazuje se tak, že zájem o hypotéky zůstává velmi velký.



Nebudeme teď spekulovat, kdy a jak moc hypotéky opět zdraží. To je ostatně závislé na mnoha proměnných, jako je například úroková politika centrální banky, konkurenční boj komerčních bank či zájem klientů o hypotéky. Pojďme si ukázat zásadní důvod, proč je o hypotéky pořád tak velký zájem.

Jde o to, že bydlení čas od času musí řešit každý, poptávka po něm proto nikdy neskončí. Byty, rodinné domy a jiné obyvatelné nemovitosti budou vyhledávat nejen lidé kvůli vlastnímu bydlení, ale stále více také investoři pro uložení volných peněz. Nemovitosti totiž i v krizi, jakou už dlouhé měsíce prožíváme, představují poměrně bezpečnou investici, navíc s pravidelným zhodnocením vyšším než při uložení peněz v bance. To se opakovaně prokázalo při všech minulých velkých ekonomických krizích a ukáže se to i při té současné. A investoři to moc dobře vědí.

Špatná ekonomická situace v mnoha sektorech, které jsou už hodně dlouho uzavřené nebo zásadně omezené, navíc povede k tomu, že stále více lidí na hypotéku a tím i vlastní bydlení nedosáhne. Budou proto muset hledat podnájem, což nahraje i majitelům investičních nemovitostí. Ty se jim totiž podaří pronajmout mnohem rychleji, než kdy dříve. Návratnost investice do takové nemovitosti se tím výrazně zkrátí. Zájem o byty na investici tak zůstane velmi vysoký i v následujícím období.

Dá se proto očekávat, že se hypotečnímu trhu bude dařit i letos. Nicméně podobně rekordní, jako ten loňský, rok 2021 s největší pravděpodobností nebude.

 

RNDr. Evžen Korec, CSc.

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž