Přeskočit na hlavní obsah

Nechte chráněné medvědy žít. Táborská zoo nabízí pomoc s odchytem i umístěním medvěda z okolí Staré Boleslavi

V okolí Staré Boleslavi se údajně potuluje mladý medvěd, na základě svědectví jednoho myslivce po něm celou neděli pátrá policie. Do akce nasadila také vrtulník s termovizí. Medvěd hnědý je podle zákona o ochraně přírody kriticky ohroženým druhem, jeho bezdůvodné usmrcení by tak bylo trestným činem. Možným řešením celé situace je naspání medvěda a jeho umístění v některé zoologické zahradě, ať už u nás nebo jinde v Evropě. ZOO Tábor veřejně nabízí pomoc s odchytem i následným umístěním tohoto medvěda.



Zabití medvěda jako kriticky ohroženého druhu je nejen trestným činem, ale bylo by neomluvitelným barbarstvím. Toto chráněné zvíře nikoho nenapadlo a ani nikoho neohrožuje, úvahy o jeho odstřelu jsou proto zcela bezpředmětné. Proti takovému řešení musíme ostře vystoupit a varovat před ním. Chceme, aby toto krásné zvíře přežilo a nebylo obětováno iracionálnímu strachu či honbě za netradiční trofejí. Apeluji na zdravý rozum všech zúčastněných a poslední zbytky soucitu s divokou přírodou,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec a dodává, že táborská zoo nabízí pomoc s odchytem i následným umístěním medvěda.

Podobná situace byla zhruba před třemi lety na Valašsku, kde se mladý medvěd potuloval v okolí některých vesnic. Táborská zoo tehdy vyjednala možnost umístění tohoto medvěda v jedné z prestižních evropských zoologických zahrad. Nakonec vše vyřešila sama příroda. Medvěd se po pár týdnech sám stáhl dále od lidí a hlášení o jeho spatření ustala.



Medvědi jsou za normálních okolností plachá zvířata, setkáním s člověkem se běžně vyhýbají. „Incidenty, kdy se medvěd výrazně přiblíží k lidem, jsou ojedinělé, a bývají způsobeny hlavně množstvím lákadel v podobě medu či ovoce v přilehlých zahradách. Medvěd totiž není primárně masožravec ani velký lovec. Až 90 procent jeho stravy tvoří rostlinná potrava. Pokud už medvěd konzumuje maso, jedná se ve valné většině o mršiny,“ uklidňuje situaci Korec a dodává, že v některých evropských zemích, například ve Slovinsku, se medvědi běžně prochází přímo vesnicemi, a nikomu to nevadí. Také na Slovensku, kde žije podle odhadů až 2500 medvědů, dochází k jejich kontaktu s lidmi jen velmi výjimečně.

Pokud přeci jen dojde k výjimečnému setkání medvěda s člověkem je nutno zachovat chladnou hlavu a obezřetnost. „Medvěd útočí pouze v případě, že se cítí v ohrožení nebo brání své mládě. Pocit nebezpečí u něj může vyvolat i nevhodná reakce člověka jako je útěk doprovázený zběsilým křikem. Případný útok je tak vlastně obranou proti vnímanému nebezpečí. Medvědi jsou plachá zvířata a konfrontaci s člověkem se snaží sami vyhnout,“ radí Korec a dodává, že na druhou stranu jsou medvědi nedílnou součástí prostředí, ve kterém žijeme, a podobná setkání jsou pouze následkem omezení jejich životního prostoru člověkem a jeho aktivitami.

Místo, abychom se z návratu na našem území vyhubených druhů zvířat radovali, pořádáme na ně nesmyslné hony. Jsme to my lidé, kteří svojí činností vyhubili na některých místech celé populace zvířat. Je to tedy opět na nás, abychom obnovili rovnováhu v přírodě a navrátili vymizelé druhy. Jen tak se budeme opět moci radovat například z obrázků rysů v Beskydech nebo vlků v okolí Máchova jezera. Do české přírody tato zvířata jednoznačně patří,“ doplňuje Korec.

 

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. V roce 2021 ji navštívilo 110 tisíc lidí. Nyní v zimním období je až do konce března otevřená o víkendech a státních svátcích od 9:00 do 16:00.

Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Nejvýznamnějším projektem táborské zoo je reintrodukce zubra evropského do české krajiny. Podrobnosti o návratu tohoto majestátního tvora a možnosti, jak tento projekt podpořit, lze nalézt na webu www.zazubra.cz. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů. Generálním sponzorem je EKOSPOL.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž