Přeskočit na hlavní obsah

Zdražování nemovitostí výrazně zrychlilo, ceny domů i bytů stouply o pětinu

 

Růst cen nemovitostí v Česku nepřestává, naopak ještě zrychluje. Podle Indexu cen nemovitostí vydávaném Českým statistickým úřadem (ČSÚ) zdražily nemovitosti v loňském třetím čtvrtletí meziročně o výrazných 22 procent. Jde o nejvyšší nárůst v celé historii indexu, tedy od roku 2009. Růst se týká jak nových nemovitostí, které přidaly na ceně 22,2 procenta, tak i těch nových (+ 21,1 procenta).



Růst cen nemovitostí pohání podle developera Evžena Korce z Ekospolu hned několik faktorů. "Tím nejzásadnějším, který tu přetrvává už léta, je extrémní převis poptávky nad nabídkou. Developerské společnosti kvůli nesmyslně složitému a zdlouhavému procesu povolování nových staveb nestíhají pružně reagovat na neutuchající zájem kupujících, který kontinuálně roste už několik let. Přitom například v Praze trvá získat všechna potřebná povolení ke stavbě středně velkého bytového projektu pět a více let, nejsou výjimkou ani řízení táhnoucí se více než celé desetiletí," tvrdí generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Problém podle něj představuje také zastaralý a vyčerpaný územní plán hlavního města, který se sice ad hoc aktualizuje podle konkrétní potřeby, ale neustálá nutnost jeho změny před prakticky každým větším rezidenčním projektem prodlužuje povolovací proces řádově o roky.

"Nedostatek nových bytů se logicky promítá také do trhu se staršími nemovitostmi. Lidé, kteří chtějí bydlet, totiž v případě, že nenajdou na trhu vhodný nový byt nebo dům, jsou nuceni zalovit v takzvaném sekundárním trhu. Vývoj jejich ceny pak kopíruje růst cen nových bytů," podotýká šéf Ekospolu.

Zásadním impulsem pro akceleraci zájmu o nemovitosti, který dále žene vzhůru jejich cenu, byl podle Korce i příchod koronavirové pandemie. "Přes počáteční propad v době nejvyšší nejistoty na samém začátku restriktivních opatření přišel po necelých dvou měsících naopak velký realitní boom. Lidé si uvědomili, že nemovitosti představují v krizi jednu z mála výhodných a bezpečných investic. Jejich cena v čase roste, jak ostatně nyní potvrdila i statistika ČSÚ," říká pražský developer.

"Olej pod kotel cenového růstu přilila také nevídaná inflace, která loni v listopadu dosáhla šestiprocentní hranice a přestože byla nejvýše za posledních 13 let, tak letos podle všech očekávání nejspíš ještě vzroste. Domácnosti, které mají dostatek vlastních úspor, se tak budou snažit najít způsob, jak je před inflací ochránit. Jednou z nejlepších cest přitom představují právě nemovitosti. Dá se tedy opět očekávat velký zájem o pořízení bytu či domu na investici. Ať už s vidinou jejich pronajímání či čistě jen čekání na zhodnocení investice díky růstu cen nemovitostí. V tuto chvíli se rozhodnutí pořídit si byt nebo dům jeví jako sázka na jistotu," uzavírá Korec z Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž