Přeskočit na hlavní obsah

Nájmy razantně zdražují a tento růst jen tak neskončí. Bydlení se prodraží o desítky procent

Válka na Ukrajině, příchod stovek tisíc válečných uprchlíků, hypotéky nedostupné pro střední třídu a neutěšený stav bytové výstavby vedou k tomu, že nájemné na pražském trhu výrazně zdražilo. Jen od začátku ruské invaze se ceny nájmů skokově zvýšily o více než 15 procent, říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec a dodává, že tento růst bude pokračovat i v následujících měsících.



"Hypotéky, kterými financovala pořízení vlastního bydlení polovina kupujících, se staly pro střední třídu prakticky nedostupnými. Úrokové sazby jsou oproti loňskému roku dvojnásobné a znovu platí i přísnější podmínky pro posuzování žadatelů o hypoteční úvěr. Tato smrtící kombinace odstřihla od hypotéky desítky tisíc lidí. Až třetina lidí, kteří by ještě loni na hypotéku dosáhla, ji už letos nezíská," tvrdí pražský developer.

Tito lidé tak místo vlastního bydlení musí sáhnout po nájmu. "Nynější vyšší zájem způsobený zásadním zhoršením dostupnosti vlastního bydlení tak žene ceny nájemného vzhůru. Nájemních bytů je na trhu málo, takže se pravidelně setkáváme s tím, že ty volné se začínají přeplácet. Výjimkou nejsou ani různé licitace zájemců, kteří se navzájem přehazují," podotýká šéf Ekospolu.

"Velký vliv začínají mít také váleční uprchlíci, kteří v Česku hledají klidný azyl. Mnozí ze stovek tisíc příchozích se začíná poohlížet po komerčním nájemním bydlení a jen tím přilévají pod kotel vysoké poptávky. Na trhu samozřejmě chybí i byty, které jejich majitelé poskytli válečným uprchlíkům zdarma za státní příspěvek," doplňuje Korec.

Nejzásadnějším faktorem růstu nájemného podle developera zůstává pokračující zvyšování cen nových bytů. "Ty se jen na pražském trhu za posledních pět let zvýšily na dvojnásobek. Nájemné, které se za stejnou dobu tak razantně nezvýšilo, začíná ztrátu více dohánět až v poslední době," upozorňuje developer.

Tato situace podle Korce výrazně nahrává investorům, kteří hledají uložení volných peněz. "Nemovitosti stále představují při současné nevídaně vysoké inflaci bezpečnou investici s nízkým rizikem a dobrou likviditou. Výhodou je i pravidelný příjem právě z pronájmu. Aby však taková investice byla opravdu výhodná, je nutné řídit se takzvaným Korcovým pravidlem. Podle něj by cena menších bytů neměla být vyšší než dvacetinásobek ročního nájemného. To platí univerzálně," uzavírá Korec z Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž