Přeskočit na hlavní obsah

Táborská zoologická zahrada chystá velkou slávu, doplní ji bohatý program

Velká sláva čeká táborskou zoologickou zahradu už příští týden. Letos narozená mláďata zubra evropského Tamara a Tarzan v sobotu 23. dubna oficiální získají svá jména. Pokřtí je zástupci města Tábor starosta Štěpán Pavlík z hnutí Tábor 2020 a představitel nejsilnější opoziční strany Miroslav Ryba z hnutí ANO. Několik stovek autorů vítězných návrhů jmen poté mladé zubry osobně nakrmí. Všechny návštěvníky po celý den čeká spousta zajímavých her a atrakcí se zubří tématikou.

Zubřice Tamara. Foto: ZOO Tábor/Václav Kučera

Program reintrodukce, tedy zpětného návratu, zubra evropského do české přírody je klíčovým programem zoologické zahrady Tábor, jejímž hlavním posláním je ochrana ohrožených druhů zvířat. Chceme u nás pravidelně odchovávat mláďata, která budou vypouštěna do přírodních rezervací, jak u nás v Česku, tak i v Evropě. K dnešnímu dni jsme už odchovali celkem osm mláďat,“ zdůrazňuje ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Jména letos narozeným mláďatům vybrali přímo příznivci táborské zoologické zahrady. Svůj návrh jména poslaly zhruba dva tisíce lidí. Vítězné návrhy trefily takřka tři stovky tipujících, které zoo pozvala na křest jako čestné hosty. „Kromě rodinné vstupenky a knihy podle vlastního výběru si v sobotu vyberou nejzajímavější a mimořádnou odměnu. ´Své´ mládě si budou moci osobně nakrmit. Očekáváme, že takových zájemců budou stovky, zubry tak čeká pořádná hostina,“ říká s nadsázkou ředitel zoo Korec.

Slavnostní křest začne u výběhu zubrů, kam účastníky navedou směrové cedule od vstupní brány, ve dvě hodiny odpoledne. Krmení bude následovat hned po projevech zástupce vedení zoo a pozvaných představitelů města Tábora.

Zubří sameček Tarzan. Foto: ZOO Tábor/Václav Kučera

 

Po celý den se všichni návštěvníci zoo budou moci zapojit do mnoha zajímavých aktivit a soutěží se zubří tematikou. Všechny aktivity zastřeší zahradní hra „Vypusť zubra do přírody“, která zároveň odkazuje na stěžejní záchovný program ZOO Tábor www.zazubra.cz.

Po areálu zoo budou rozmístěny cedule se zábavnými rébusy a vyřešením každého z nich bude dítě blíže k pomyslnému vypuštění zubra do přírody. Řešení jednotlivých rébusů budou hráči zapisovat do hrací karty, kterou dostanou na pokladně a kterou také na pokladně po vyřešení všech rébusů odevzdají. Za to dostanou drobnou odměnu. Během dne navíc hned třikrát vylosujeme tři výherce, kteří získají nějakou větší cenu,“ doplňuje mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Kromě zahradní hry připravila zoo také zubří omalovánky v altánku u dětského hřiště. Děti za vybarvený obrázek dostanou u pokladny drobnou odměnu. U prodejny suvenýrů nedaleko vstupu do zoo se zájemci vyfotí se zubřím pozadím a na zeď přání může kdokoliv napsat jakékoliv přání pro naše zubry. Návštěvníci se také budou moci s táborskými zubry poměřit. Například kdo má větší stopu, kdo více váží nebo kdo je vyšší. Fotografové se mohou zapojit i do fotosoutěže, která nebude chybět.

Podrobný program a harmonogram akcí naleznou zájemci na webu táborské zoologické zahrady www.zootabor.eu.

 

Zoologická zahrada v Táboře se reintrodukci zubra evropského, tedy jeho návratu do přírody, věnuje od roku 2016, kdy nejprve v květnu přivezla čtyři samice takzvané nížinné linie zubra evropského. Do nového výběhu v táborské zoo byly na začátku května roku 2016 vypuštěny dvě zubří samice, tehdy téměř dvouletá Usjana a čtyřletá Uselina, které byly přivezeny z německého soukromého chovu v Usedomu. Krátce poté byly do zoo transportovány další dvě mladé samice narozené v roce 2015 – Norisa a Norma – z norimberské zoo. Tyto samice na konci roku 2016 doplnil chovný samec Poczekaj, který 22. listopadu přicestoval z polských Niepolomic.

Zubr evropský, největší zvíře, které kdy žilo na našem území, pokud neuvažujeme vyhynulého mamuta. Zubr je o něco menším příbuzným severoamerického bizona a býval po staletí přirozeným vládcem lesů na území českých zemí, dokud ho v raném novověku člověk nevyhubil. Jen díky systematické mezinárodní spolupráci soukromých chovatelů a zoologických zahrad se podařilo největší suchozemské obratlovce Evropy zachránit. Na přítomnost zubrů na našem území dodnes upomínají i místní názvy některých českých obcí i erby šlechtických rodů.

Veškeré informace o tomto zvířecím druhu i jeho záchraně před vyhubením naleznou zájemci na speciálním webu www.zazubra.cz. Zakoupením unikátních suvenýrů pak mohou podpořit jednak celý program návratu zubra do přírody nebo i jednotlivé transporty do přírodních rezervací.

 

 

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. V roce 2021 ji navštívilo 110 tisíc lidí. Aktuálně je otevřená každý den od 9:00 do 18:00.

Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Nejvýznamnějším projektem táborské zoo je reintrodukce zubra evropského do české krajiny. Podrobnosti o návratu tohoto majestátního tvora a možnosti, jak tento projekt podpořit, lze nalézt na webu www.zazubra.cz. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů. Generálním sponzorem je EKOSPOL.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž