Přeskočit na hlavní obsah

Inspirujte se barevnými letními trendy v táborské zoo

Módní návrháři každoročně na honosných přehlídkách ukazují, jaké budou trendy daného roku. Abyste se inspirovali, co nosit, nemusíte sledovat tyto módní přehlídky, stačí vyrazit do zoologické zahrady v Táboře. Pokud se zdržíte u místních papoušků, zjistíte, že letošní léto bude bláznivě barevné. Čím víc barev na sebe obléknete, tím lépe. Určitě to ocení nejen táborští arové. Pokud však dáváte přednost umírněnosti, inspirujte se u vzácného kakadu moluckého. Jeho střídmá elegance už uchvátila nejednoho milovníka módních trendů.


Ara arakanga ze ZOO Tábor

ZOO Tábor chová velkou kolekci vzácných velkých papoušků, například jednu z největších skupin ar zelenokřídlých z českých zoologických zahrad. Chová také velmi ohroženého kakadu moluckého, jehož chov v rámci Evropského záchovného programu (EEP) koordinuje s ostatními evropskými zoologickými zahradami. Studené období roku tráví papoušci ve svém zimovišti, do voliér v areálu táborské zoo se někteří vrátí už na konci příštího týdne. Záležet však bude na aktuálním počasí.

Ara zelenokřídlý ze ZOO Tábor

Ara zelenokřídlý je druhý největší papoušek na světě, rozpětí křídel dosahuje až 125 centimetrů. Má velmi krásné zbarvení. Červené břicho, lopatky a hlavu střídá bílé peří na hlavě či světle modrý kostřec. Pestrou paletu barev doplňuje hřbet a křídla s temně zeleně zbarvenými pery. Tito papoušci žijí v tropických lesích Jižní Ameriky. Právě nekončící úbytek deštných pralesů, které jsou jeho přirozeným biotopem, ohrožují celosvětovou populaci ar zelenokřídlých nejvíce. Kromě toho se tento druh papouška v dospělosti často stává obětí lovců kvůli svému masu a peří. Mláďata zase často kradou pytláci přímo z hnízd, aby je prodali pro domácí chov. Na ten však nejsou příliš vhodní, protože jsou velmi nároční.

Kakadu molucký ze ZOO Tábor

Kakadu molucký patří k nejohroženějším druhům papoušků. Kvůli ničení životního prostředí a nelegálnímu odchytu je zařazen na seznam CITES. Kakadu je inteligentní a učenlivý, avšak velmi hlučný pták. Vyniká svým silným zobákem, který používá k louskání ořechů. Zvládne otevřít i tvrdý paraořech, stejně tak snadno jím zlomí třeba prst. V době páření žijí v párech, jinak se shlukují do větších hejn. Kakadu molucký se může dožít i sedmdesáti let.

Táborská zoologická zahrada chová také například amazoňany žlutokrké, ary arakangy a ararauny, aratingy tmavohlavé, zelené a zlatočelé či papouška nádherného.

ZOO Tábor je jednou z nejmladších zoologických zahrad v Česku a zároveň rozlohou největší v jižních Čechách. Rozlehlý přírodní areál láká k příjemným procházkám uprostřed zeleně. Informační cedule poskytnou spoustu zajímavých informací a ponaučení. V táborské zoologické zahradě žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů. Generálním partnerem je developerská společnost Ekospol.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž