Přeskočit na hlavní obsah

Růst staveb a průmyslu zpomalil, v dalším období bude podle analytiků stagnovat

ČTK - Stavební a průmyslová výroba v ČR v červnu podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně rostly, ale nižším tempem než v květnu. Jejich další vývoj nevidí analytici příliš optimisticky, stavby i průmysl se podle nich budou potýkat zejména s rostoucími náklady. Zahraniční obchod, který v červnu skončil pátý měsíc v řadě ve schodku, pak budou ovlivňovat drahé dovážené energetické suroviny. Červencová údaje Úřadu práce ČR ukázaly mírný nárůst nezaměstnanosti, což ale analytici považují za tradiční sezonní výkyv. Podle některých k němu mohla už ale přispět i rostoucí inflace, která nutí firmy šetřit.



Průmysl v červnu meziročně stoupl o 1,7 procenta, přičemž v květnu vzrostl o 3,3 procenta. K červnovému růstu pomohla podle ČSÚ vyšší produkce v automobilové výrobě, zatímco růst v jiných odvětvích, například v hutnictví nebo dřevovýrobě, se zastavil. Analytici i statistici připomněli, že před rokem se automobilky potýkaly s nedostatkem čipů a dalších dílů. V druhém pololetí bude průmysl podle analytiků spíše stagnovat a za celý rok jeho růst jen mírně překročí procento.

Analytik Cyrrusu Vít Hradil zmínil, že červnový výsledek táhl primárně jeden sektor, a to automobilový, který se před rokem potýkal s nedostatkem polovodičů. "Aktuální data pochází z června a ostatní indikátory mezitím poměrně jasně ukazují na ochlazování aktivity," podotkl. Podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka zpomalení v řadě odvětví naznačuje, že na průmysl dopadá inflace a riziko budoucích dodávek některých surovin. Právě růst cen materiálů, surovin či energie považují firmy podle aktuálního šetření svazu a České národní banky mezi nefinančními podniky za nejzávažnější bariéru pro svůj další rozvoj.

Ve stavebnictví meziroční tempo růstu výroby v červnu zpomalilo na 0,8 procenta z květnových 3,3 procenta a podle analytiků za zpomalením stálo hlavně zdražení materiálů, prací a nedostupnost hypoték, což bude obor ovlivňovat i dál. Mírně vyšší výrobu podle ČSÚ kladně ovlivnilo pozemní stavitelství, tedy stavby budov, které se proti loňskému červnu zvýšilo o 3,1 procenta. Naopak produkce inženýrského stavitelství, které z velké části tvoří dopravní infrastruktura, byla meziročně nižší o 4,2 procenta.

Inženýrskému stavitelství podle hlavního ekonoma banky Creditas Petra Dufka pozvolna dochází dech, důvodem jsou náklady a nedostatek lidí. "Růst cen stavebních materiálů totiž výrazně změnil rentabilitu veřejných zakázek, které se často staly neprůchodnými," doplnil. Ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec pak upozornil na to, že přestože v červnu stavební produkce meziročně mírně vzrostla, úroveň výstavby zůstává hluboko pod průměrem před pandemií koronaviru.

Zahraniční obchod ČR vykázal v červnu podle předběžných údajů ČSÚ schodek 12,1 miliardy Kč, meziročně tak byl o 3,4 miliardy Kč vyšší. Vliv na to měl hlavně větší deficit obchodu s ropou a zemním plynem kvůli zdražení na světových trzích. Meziročně vzrostl vývoz o 15,3 procenta na 394,2 miliardy Kč a dovoz o 15,9 procenta na 406,3 miliardy Kč.

Někteří analytici ale očekávali deficit přes 20 miliard Kč, například podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura tak výsledek předčil očekávání. Na bilanci se podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila projevil dobrý výkon výrobců aut. Poznamenal, že bilance sice zůstává v deficitu, ale proti květnu se výrazně zlepšila. "Za současné situace lze hovořit o pozitivním signálu. Obchodní bilanci totiž drtí a drtit i budou drahé dovážené energetické suroviny a skutečnost, že export v červnu dokázal hlavně díky motorovým vozidlům celkový schodek snížit k 12 miliardám, je veskrze pozitivní zprávou," doplnil. Analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht nečeká do konce roku kladnou bilanci zahraničního obchodu. Schodek za celý rok může podle něj být přes 200 miliard korun.

Data dnes zveřejnil i Úřad práce ČR, podle kterého v červenci stoupla nezaměstnanost v Česku na 3,3 procenta z červnových 3,1 procenta. Práci hledalo na 240.000 lidí, přičemž volných míst v nabídce úřadů bylo přes 313.000. Na jedno volné místo tak připadá v Česku v průměru 0,8 uchazeče. Podle úřadu i podle analytiků je červencový nárůst nezaměstnanosti sezonním výkyvem. Úřad práce jako příčiny uvedl omezení náboru nových zaměstnanců v důsledku celopodnikových dovolených a příchod části absolventů škol na pracovní trh. Nejvyšší podíl nezaměstnaných, pět procent, byl v Ústeckém kraji následovaný Moravskoslezským krajem s 4,8 procenta. Nejnižší nezaměstnanost zůstala v Pardubickém kraji, a to 2,3 procenta.

Vývoj v dalších měsících bude podle ředitele úřadu Viktora Najmona záviset na průběhu války na Ukrajině, počtu nově evidovaných uchazečů o zaměstnání z řad Ukrajinců, dopadech energetické krize na zaměstnavatele, trvající vysoké inflaci či epidemické situaci. Třeba analytik Deloitte Václav Franče soudí, že firmy už nyní začínají propouštět pod tlakem vysokých cen energií. Ředitel personální agentury Randstad Jacek Kowalak potvrdil, že podniky musí kvůli zdražování šetřit, přehodnocovat investice a omezit nábor na místa, která nutně nepotřebují. "Šetří i potenciální zákazníci, méně utrácejí za zbytné služby a zboží. Některé firmy budou v budoucnu dokonce nuceny počet zaměstnanců zredukovat," míní. Vyšší než čtyřprocentní nárůst nezaměstnanosti analytici ale letos nečekají.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž