Přeskočit na hlavní obsah

Forbes.cz: Developer mezi zvířaty. Miliardář Korec z Ekospolu o záchraně oslů i vztahu k zubrům

Mezi českými miliardáři patrně není většího milovníka zvířat. Developer Evžen Korec jich vlastní kolem tisícovky, přičemž drtivou většinu proto, že jim chtěl dopřát lepší život. V Praze zachraňoval ptáky, v Táboře dokonce celou zoo a ze Slovenska si nedávno přivezl skupinku oslic, které mělyskončit na jatkách.



Ten pohled si člověka získá. Šest párů spokojených očí, vytáhlá ušiska a chundelaté hlavy vybízející k pohlazení. Roztomilost, před níž se rozněžní i srdce sebevětšího cynika. Přitom stačilo málo a půltucet přítulných oslíků nemusel na Benešovsku radost rozdávat.

Přesněji ji nemusel rozdávat vůbec. Nikde. Kvůli nerozvážnosti původních majitelů, kteří si je pořídili pro vysokou tržní cenu oslího mléka. Svůj podnikatelský záměr však přecenili, a aby se jim ztráta nekumulovala, rozhodli o jejich utracení.

Život celkem šesti desítek našedivělých kopytníků, kteří dohromady tvořili největší stádo oslů na Slovensku, tak měl skončit na polských jatkách. To se naštěstí nestalo.

Všichni přežili a část z nich našla nový domov právě v soukromém areálu na okraji středočeské vísky Babice u Olbramovic. Na odlehlé farmě s jezdeckým klubem, kterou vlastní zakladatel developerské firmy Ekospol Evžen Korec se svou manželkou Janou.

Článek magazínu Forbes si přečtěte zde:

https://forbes.cz/developer-mezi-zviraty-miliardar-korec-o-zachrane-oslu-i-vztahu-k-zubrum/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž