Přeskočit na hlavní obsah

Ekospol podporuje záchrannou stanici pečující o holuby, aktuálně se stará o dvě stovky ptáků

O dvě stovky holubů se aktuálně stará záchranná stanice provozovaná spolkem Holubi v nouzi, která vyrůstá na tisícimetrovém pozemku v pražských Bohnicích. Ten bezplatně poskytla developerská společnost Ekospol. V provozu jsou zatím čtyři velké voliéry a jeden holubník sloužící k přirozené regulaci holubí populace. Holubi jsou jedním z mála živočišných druhů schopných žít ve městech v blízkosti člověka, který se je přesto snaží často velmi brutálně vypudit. Podobným nehumánním řešením má holubí stanice zabránit.



Záchranná stanice pro holuby domácí, která vzniká na pozemcích Ekospolu v pražských Bohnicích. FOTO: Holubi v nouzi z.s.

„Holubi jsou jedni z prvních živočichů, které člověk domestikoval, a zároveň zůstávají jedním z posledních zástupců živočišné říše, kteří jsou schopní žít ve městech v blízkosti člověka. Svou přítomností zvyšují biologickou rozmanitost jinak vyprahlých betonových měst. Přesto je stále mnoho lidí považuje za přítěž a volá po jejich plošné likvidaci, což považuji za barbarství,“ říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec, který je vystudovaný molekulární biolog a genetik.

Boj proti holubům se často nese pod falešnou záminkou, že tito ptáci přenáší nemoci. „Jako vystudovaný genetik a doktor přírodních věd mohu s klidem říci, že to je naprostý nesmysl. Bavíme-li se pouze o nemocech přenášených na člověka, tak pravděpodobnost takové nákazy od holuba je asi desetkrát až stokrát nižší, než pravděpodobnost, že se nakazíte v pouhé blízkosti od úplně cizího člověka v místech s hustou koncentrací lidí, například v divadle, na koncertě nebo na fotbalovém stadionu,“ zdůrazňuje Korec.



Městské holubníky představují humánní alternativu regulace přemnožené populace holubů ve městech. FOTO: Holubi v nouzi z.s.

Jednu z možností, jak přemnožené holubi humánně regulovat, představují městské holubníky podobné tomu, který vyrostl v pražských Bohnicích. „Zkušenosti z mnoha evropských měst ukazují, že tato metoda dlouhodobě funguje a je udržitelná. Ošetřovatelé holubům v městských holubnících odeberou vejce a vymění je za atrapu. Tím dokáží holubí populaci efektivně regulovat, na rozdíl od odstřelů, při kterých zranění ptáci často bolestivě umírají i mnoho dnů, či odchytu do klecí s následným usmrcováním plynem. Výzkumy ve Švýcarsku navíc prokázaly, že usmrcování těmito způsoby vede pouze k omlazení populace. V městských holubnících mají holubi pravidelný přísun potravy a vody, což je důvod, který je do holubníku přitáhne i z dalekého okolí a udrží je, aby zde zůstali. Ošetřovatelé navíc pravidelně kontrolují zdraví holubů a zajišťují jim veterinární péči. Holubi jsou tak zcela zdraví,“ doplňuje Korec z Ekospolu.



Záchranná stanice pro holuby domácí, která vzniká na pozemcích Ekospolu v pražských Bohnicích. FOTO: Holubi v nouzi z.s.

Právě kvalitní strava a veterinární péče jsou velmi nákladné. „Staráme se hlavně o hendikepované ptáky z pražské záchranné stanice, kde měli být utraceni, čemuž se nám podařilo zabránit. Hlavně veterinární náklady však jsou velmi vysoké. Díky Ekospolu u nás nalezlo domov a potřebnou péči mnoho zraněných zvířat, která byla odsouzena ke zbytečné smrti. Umožníme jim dožít život spokojeně a v klidu. Aktuálně se chystáme vytvořit další sbírku, abychom mohli rozšířit kapacitu a vybudovat vnitřní zázemí pro naše holubí pacienty,“ říká Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Kromě finanční podpory na transparentní účet 2402140726/2010 spolek poptává nepotřebnou stavební buňku či nepojízdný karavan. Právě v nich by mělo vzniknout vnitřní zázemí.

Uvítali bychom také nádrž na vodu a samozřejmě šikovné ruce dobrovolníků s velkým srdcem, které bije pro holuby jako ta naše,“ dodává Brabencová. Bližší informace o fungování spolku i dalších aktualitách naleznou zájemci na webu www.holubivnouzi.cz.

Projekt městských holubníků podporuje také táborská zoologická zahrada, kterou Ekospol podporuje jako generální sponzor.


EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 58 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy. EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž