Přeskočit na hlavní obsah

Hypoteční trh stále zůstává utlumený, průměrná sazba hypoték opět nepatrně vzrostla

Hypoteční trh v Česku se stále potácí u dna. Po mírném březnovém oživení se v dubnu opět vrátil ke stagnaci na nízkých úrovních. Banky a stavební spořitelny podle aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA) poskytly v dubnu roku hypoteční úvěry v celkovém objemu 10,6 miliardy korun, což je meziměsíčně o 16 procent méně. Meziročně byl objem hypoték ve čtvrtém měsíci letošního roku o 40 procent nižší. Už před rokem přitom hypoteční trh meziročně ztrácel. Za celý loňský rok se objem nově poskytnutých hypoték propadl o 57 procent na 162 miliard korun, přičemž počet poskytnutých hypoték byl loni nejnižší za posledních 20 let.



Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v dubnu dosáhl 8,8 miliardy korun po březnových 10,3 miliardy korun. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak činil 1,8 miliardy korun oproti březnovým 2,3 miliardy korun.

Zájem o hypotéky bývá v dubnu pravidelně o něco nižší než v březnu, nicméně oproti situaci před vypuknutím koronavirové pandemie jsou objemy hypoték stále o polovinu nižší. A to i přesto, že ceny nemovitostí neustále rostly.

Banky v dubnu poskytly 2,9 tisíce nových hypotečních úvěrů, zatímco ještě v březnu jich bylo takřka 3,5 tisíce. Pokud tato čísla srovnáme s minulými roky, zjistíme, že zájem o hypotéky je stále velmi nízký. Průměrný počet nových hypoték se v první polovině minulého roku pohyboval kolem 6 tisíc a předloni pak dosahoval 9,5 tisíce.

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů podle Hypomonitoru ČBA v dubnu zastavila předchozí tříměsíční nepatrné zlevňování, když mírně vzrostla z 5,86 na 5,89 procenta. Stále se tak pohybuje na nejvyšších úrovních za posledních dvacet let. Nabídkové sazby jsou přitom ještě o něco vyšší, pohybují se v rozmezí šesti až sedmi procent.

"Nějaké výraznější zlevnění se přitom v nejbližší době čekat nedá. Úroky u hypoték se odvozují od základních úrokových sazeb stanovovaných Českou národní bankou, která opakovaně avizovala, že je v nejbližší době snižovat nebude, naopak stále více mluví o dalším zvyšování. Prostor pro zásadní pokles hypotečních sazeb tu tak v nejbližších měsících nebude," upozorňuje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

To podle Korce z Ekospolu dopadne nejen na hypoteční trh, ale i ten realitní. "Většina zájemců o nové bydlení už na hypotéku nedosáhne a bude se muset spokojit s nájemním bydlením. Tento přesun z vlastnického do nájemního bydlení zvýší atraktivitu nemovitostí pro drobné i velké investoři. Ti v nich nebudou hledat jen ochranu peněz před stále velmi vysokou inflací, ale také vyšší zhodnocení investice díky rostoucím cenám nájmů," tvrdí šéf Ekospolu.

"Drahé hypotéky výrazně zasáhnou také rozpočty desítek tisíc domácností, kterým letos končí fixační období. Oproti výhodným úrokům z let minulých letos zaplatí na splátkách o tisíce korun měsíčně navíc. Průměrná výše hypotéky podle Hypomonitoru mírně vzrostla nad třímilionovou hranici na aktuálních 3,001 milionu korun. Při splatnosti 15 let s aktuální úrokovou sazbou činí měsíční splátka 25 146 korun. Při dvouprocentním úroku, který mohl získat v minulých letech, pak klient za stejnou hypotéku měsíčně platil 19 312 korun. Pokud bude domácnost nyní refinancovat z dvouprocentního úroku na současný průměr, zaplatí o 5834 korun měsíčně více. Splátky hypotéky tak z rodinného rozpočtu vytáhnou ročně o více než 70 tisíc korun navíc. Pro představu: To je více než jedenapůlnásobek průměrné měsíční mzdy v ČR," dodává Korec z Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž