Přeskočit na hlavní obsah

Inflace se stále pohybuje na dvouciferných hodnotách, vzhůru ji ženou hlavně náklady na bydlení

Zdražování zboží a služeb v Česku v březnu nepatrně zpomalilo, přesto stále pokračuje dvouciferným tempem. Inflace ve třetím měsíci letošního roku dosáhla 15 procent, což je nejnižší hodnota od loňského dubna. Toto zpomalení však způsobila hlavně vyšší srovnávací základna z loňského roku. Ceny zboží úhrnem v březnu meziročně vzrostly o 17 procent a ceny služeb o 11,7 procenta, vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Zásadní vliv na výši inflace má hlavně oblast bydlení.



Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským březnem o 6,8 procenta. Ceny nových bytů totiž vzrostly kvůli zvýšení cen stavebních materiálů. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 6,7 procenta), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 16,4 procenta), vodného (+ 16,3 procenta), stočného (+ 30,3 procenta), tuhých paliv (+ 53,7 procenta) a tepla a teplé vody (meziročně o 44,6 procenta). Cena elektřiny dále mírnila zdražování na 29,6 procenta, růst mírnily také ceny zemního plynu na 60 procent z únorového růstu o 74,2 procenta. Za energie přesto lidé zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu.

Rozpočty domácnosti však výrazně zasáhne také pokračující zdražování základních potravin, které jsou o desítky procent dražší než loni. Rýže v březnu oproti stejnému měsíci loňského roku zdražila o 32,9 procenta, mouka o 32,6 procenta, vepřové maso o 34 procent, polotučné trvanlivé mléko o 45,2 procenta, vejce jsou dražší o 75,5 procenta a cukr o 97,6 procenta.

Citelně zdražilo také stravování v restauracích, za které letos strávníci dají o 21,5 procenta více než loni. O 19,1 procenta jsou dražší také ubytovací služby. Za dovolenou s komplexními službami letos zájemci podle ČSÚ zaplatí o 24,6 procenta více než loni v březnu. Právě dovolené jsou jednou z prvních věcí, které lidé v krizi oželí. Provozovatele hotelů a restaurací tak čekají špatné časy.

"Na pozoru se musí mít i lidé, kteří schraňují své peníze v hotovosti nebo je mají uložené na bezúročných účtech. Patnáctiprocentní inflace totiž z každých sto tisíc ročně „ukrojí“ vysokých 15 tisíc korun. Přesně o tolik se sníží hodnota neúročených úspor. Stále více drobných investorů proto raději nakupuje nemovitosti, hlavně nové byty. Právě ty představují jednu z nejlepších a nejbezpečnějších možností, jak ochránit své finance před inflací," tvrdí generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž