Přeskočit na hlavní obsah

Zakladatel milovické rezervace Dalibor Dostál byl zařazen mezi Tváře udržitelnosti roku 2023

Mezi tři desítky Tváří udržitelnosti pro rok 2023 byl zařazen Dalibor Dostál, který ve spolupráci s vědci založil a od té doby usilovně brání rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.



„Pokaždé, když přebírám podobné ocenění, jsem poněkud nesvůj. To, že rezervace vznikla a dodnes existuje, je výsledkem dobré vůle i obrovského nasazení mnoha lidí.  Bránit toto unikátní území vyžaduje velkou odvahu, chtěl bych poděkovat všem, kteří vytrvali a nenechali se za deset let existence rezervace koupit ani zastrašit,“ ocenil Dalibor Dostál pomoc mnoha lidí, kteří stáli u zrodu i opakovaného úsilí o záchranu milovické rezervace velkých kopytníků. Ta získala pro Českou republiku opakovanou pozitivní publicitu po celém světě, včetně prestižních titulů jako New York Times, Washington Post nebo BBC.

Přírodně cenné území je přitom pod rostoucím tlakem různých zájmových skupin, od developerů přes komerční zemědělce až po uskupení s kriminálním pozadím, která v minulosti několikrát ohrožovala životy zvířat v rezervaci a zastrašovala jejího zakladatele.

„Rezervace od začátku existuje v extrémně složitých podmínkách. Očekával jsem, že se prostředí bude postupně kultivovat, ale situace se spíše zhoršuje. V Evropě přitom existují desítky podobných rezervací, žádná z nich není pod takovým tlakem, jako právě ta milovická,“ doplnil Dalibor Dostál.

Podle jeho slov potřebují podobné dlouhodobé projekty stabilní podmínky, což se v Česku nedaří naplňovat. „Vytváření bezpečného a stabilního prostředí by mělo být jedním z hlavních úkolů tuzemské politiky. Zatím se bohužel k tomuto cíli příliš nepřibližujeme. Bez této základní podmínky se přitom o dlouhodobé udržitelnosti nedá uvažovat,“ uzavřel Dalibor Dostál.

Za projekt milovické rezervace v minulosti získal prestižní ocenění Cena Josefa Vavrouška, Cenu SDGs za naplňování globálních cílů OSN v oblasti změny klimatu nebo byl zařazen do cyklu Zelený hrdina. Projekt získal rovněž Cenu prezidenta festivalu Ekofilm.

Tváře udržitelnosti jsou jediný český přehled expertů v oblasti udržitelnosti. Dosud představil 150 jmen, Nyní je přehled doplněn o další třicítku výjimečných osobností. Letos mezi ně byla zařazena například polární ekoložka Marie Šabacká z Jihočeské univerzity, vedoucí Univerzitního centra energeticky efektivních budov Tomáš Matuška ředitel neziskové organizace CI2 zaměřené na kompenzace uhlíkové stopy firem, ředitelka neziskové organizace Home for Trees Michaela Weissová, a další osobnosti z různých oblastí.

Nechybí mezi nimi zástupci bankovního segmentu, maloobchodu, energetických firem, technologického sektoru nebo poradenského segmentu. „Jde nejen o zástupce lídrů na trhu z rozličných oborů, ale také výrazné tváře neziskových organizací nebo akademie. Spolu s nimi představujeme také výjimečné experty z řad menších firem, kteří mohou jít v udržitelnosti příkladem,“ říká Jaroslav Kramer z agentury Cover Story, která zastřešuje.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Tábor, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu darujme.cz/krajina nebo nákupem na e-shopu www.zelenadomacnost.com, kde je rezervace jedním z podporovaných projektů.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Benetheo, Qminers, Accace, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Amanita Design, Linde, Vertue, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž