Přeskočit na hlavní obsah

Centrální banka udusila českou ekonomiku. Na její experimenty doplatily domácnosti i firmy, tvrdí developer Korec z Ekospolu

Nižší spotřeba domácností, velký počet zaniklých firem, nedostupné bydlení. Úroková politika České národní banky (ČNB) zcela zadusila českou ekonomiku, tvrdí generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. "Už od loňského jara drží základní úrokové sazby na nesmyslně vysokých hodnotách, což tvrdě dopadá na celé hospodářství. Kvůli tomu, že centrální banka zásadně zvýšila základní úrokové sazby, výrazně zdražily i komerční úvěry pro domácnosti i firmy. Ty jsou tak méně dostupné, což se promítá do nižší ekonomické aktivity. Jde o makroekonomický experiment centrálních bankéřů, který velice poškozuje domácnosti i firmy. Je proto nejvyšší čas, aby ČNB sazby výrazně snížila. Jen tak dojde k oživení ekonomiky," kritizuje politiku centrálních bankéřů developer Korec.



Že je česká ekonomika v depresi, vidí prý podle Korce každý. "Dokazují to i oficiální statistiky. Česká ekonomika podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně klesla o 0,4 procenta. Výrazně se na tom podílela snížená spotřeba českých domácností, která se snížila o 4,5 procenta. Domácnosti vyždímané vysokými cenami zboží i služeb šetří a utrácí výrazně méně než dřív. To samozřejmě dopadá na podnikatele a jejich příjmy. I oni se dostávají do velkých problémů," argumentuje šéf Ekospolu.

Podle analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau za prvních osm měsíců letošního roku v Česku zaniklo 10 543 firem, což je nejvíce za poslední čtyři roky. Rekordní byl z tohoto pohledu podle analýzy hlavně letošní srpen. Nejvíce krize zasáhla odvětví obchodu, peněžnictví a pojišťovnictví. Právě v nich ubylo nejvíce firem.

"Kromě nižší poptávky způsobené šetřením spotřebitelů za to mohou i rekordně drahé firemní úvěry. Průměrná úroková sazba firemních úvěrů dosáhla na konci letošního prvního čtvrtletí téměř devítiprocentní hranice (8,92 procenta). Tato sazba je tak nejvyšší od roku 2004, od kdy ČNB tyto statistiky zveřejňuje. Úrokové sazby firemních úvěrů se přitom v minulých letech stabilně držely v rozmezí dvou až tří procent. I v době největší finanční krize v letech 2007 až 2009 krátkodobě přesáhly pětiprocentní hranici. Byly tak stále o dost níže než nyní," zdůrazňuje Korec.

To podle developera vede k tomu, že firmy o půjčky přestávají mít zájem. "Objem poskytnutých firemních úvěrů byl v letošním prvním pololetí nejnižší za poslední dvě dekády. Od začátku letošního roku do konce srpna klesl tento ukazatel meziročně o vysokých 35 procent. To vede k tomu, že firmy odkládají investice, v případě už čerpaných a nyní zdražených úvěrů tyto vícenáklady promítají do cen zboží a služeb. I to je přímý důsledek nesmyslné úrokové politiky ČNB," přidává Korec další argument.

"Nemohu nezmínit realitní trh, který se kvůli nezdravě vysokým úrokovým sazbám propadl na historická minima. Poptávka po nemovitostech v některých regionech v podstatě zamrzla, například pražský trh hlásil za loňský rok nejhorší prodejní čísla za posledních dvacet let. Viník je jednoznačný: drahé hypotéky, jejichž úrok se odvíjí od základních úrokových sazeb určovaných ČNB. Hypoteční sazby jsou letos trojnásobné oproti situaci před dvěma lety, splátka průměrné hypotéky vzrostla až o deset tisíc korun měsíčně. Problémy tak mají i stovky tisíc domácností, které musely za těchto podmínek refinancovat. Ročně jen za splátky hypotéky zaplatí o více než sto tisíc korun více," nekončí s kritikou ČNB pražský developer.

Drahé hypotéky podle Korce odrazují i kupující, kteří chtějí svoje bydlení financovat právě prostřednictvím hypotečního úvěru. "Takových bylo jen na pražském trhu nových bytů dlouhodobě polovina. Aktuálně nové byty ale kupují prakticky jen lidé, kteří mají vlastní peníze. Hypotéky se kvůli politice ČNB staly nedostupnými i pro střední třídu," dodává šéf Ekospolu.

"Ekonomická data jasně prokazují, že současná úroková politika centrální banky škodí domácnostem, firmám i celé ekonomice. Ostatně už čtyři členové bankovní rady ČNB na posledním jednání připustili určitou korekci základních úrokových sazeb směrem dolů. To je jistě dobrá zpráva. Jen místo drobné korekce je na místě jejich výrazné snížení. Čím déle drží ČNB základní úrokové sazby na těchto hodnotách, tím hůře se z toho bude celá česká ekonomika vzpamatovávat," uzavírá Korec z Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž