Přeskočit na hlavní obsah

Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém středečním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše hypotečního úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti. Banky i po Novém roce budou moci poskytnout hypotéku ve výši maximálně 80 procent hodnoty bytu či domu, u zájemců do 36 let zůstává tento limit na 90 procentech.



"Je to jistě dobrá zpráva, protože to otevře cestu k hypotéce dalším zájemcům, kteří by na ni kvůli tomuto omezení nedosáhli. Navíc jde o letos už druhé zmírnění podmínek, od července banky nemusí uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Tyto tři limity začala ČNB po kovidovém zmírnění opět vyžadovat od dubna loňského roku, čímž zásadně zasáhla celý hypoteční trh. Ten totiž po opětovném zavedení limitů pro žadatele výrazně propadl. Podle ukazatele Hypomonitor České bankovní asociace (ČBA) objem hypoték po začátku vymáhání těchto omezení oproti březnu klesl o 40 procent. Meziroční propad byl dokonce šedesátiprocentní," reaguje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Rozhodnutí ČNB tak i podle objektivních dat zásadním způsobem zmrazilo celý hypoteční trh a s ním i trh realitní. Za celý loňský rok se objem nově poskytnutých hypoték podle stejného ukazatele propadl o 57 procent na 162 miliard korun, přičemž počet poskytnutých hypoték byl loni nejnižší za posledních 20 let.

"Současné už druhé zmírnění podmínek pro žadatele o hypotéku je proto dobrou zprávou. K výše uvedenému propadu by však nemuselo dojít, kdyby ČNB do vztahů mezi komerčními bankami a jejich klienty nezasahovala vůbec. Banky v Česku mají dostatek nástrojů, jak posoudit platební schopnost zájemců o hypotéku, o čemž svědčí i jeden z nejnižších podílů nesplácených hypotečních úvěrů v celé EU," tvrdí developer z Ekospolu.

"Očekávat, že středeční opatření nějak výrazněji rozhýbe zamrzlý hypoteční trh, ale není příliš na místě. Pořád ho svazují rekordně vysoké úvěry, které se stále pohybují kolem velmi vysoké šestiprocentní hranice. Aby zájem znatelně vzrostl, musely by být úrokové sazby u hypoték minimálně na poloviční výši. Tam ale neklesnou, dokud ČNB nesníží extrémně vysoké základní úrokové sazby, od nichž se ty hypoteční odvíjí. Zatím se tak i přes opakovaná očekávání trhu nestalo a míč tak zůstává na straně centrálních bankéřů," dodává Korec z Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž