Přeskočit na hlavní obsah

Družstevní bydlení dostupnost bydlení nezlepší, tvrdí Korec z Ekospolu

Přinášíme starší komentář generálního ředitele a předsedy představenstva developerské společnosti Ekospol a ředitele ZOO Tábor Evžena Korce k problematice družstevního bydlení.



Dostupnost vlastního bydlení je kvůli zablokovanému procesu povolování nových staveb a zastaralému územnímu plánu v Praze stále horší. Vedení města se proto snaží najít recept, jak dostat bytovou výstavbu v hlavním městě opět do normálu. Tím nejaktuálnějším plánem je podpora výstavby družstevních bytů na městských pozemcích. Tento typ bydlení má ale spoustu nevýhod, kvůli kterým o něj nebude příliš velký zájem.

Zásadním problémem, který bude zvažovat každý zájemce, je to, že mu byt nebude patřit až do úplného splacení celé ceny bytu. To bude až za několik desítek let, většinou jde o 30 let. Ani poté však byt do osobního vlastnictví jeho uživatel získat nemusí. Tento převod musí schválit členská schůze. Pokud s tím souhlasit nebude, nelze s tím nic dělat. Na převod bytu není žádný zákonný nárok. Jedinou možností, jak tomuto sporu předejít, je odsouhlasit budoucí převod bytů do osobního vlastnictví už na první schůzi. I tak ale budou přetrvávat nevýhody z toho, že člen družstva není majitel bytu, ale jen nájemce.

Mnoho běžných věcí nepůjde dělat bez souhlasu ostatních členů družstva. Nejde jen o zastavení bytu v případě nutnosti vzít si úvěr, ale družstevníci musí odsouhlasit také to, zda a komu můžete byt pronajímat. Velmi často se stává, že se většina členů družstva shodne na tom, že časté změny sousedů se jim nelíbí, a jakékoliv tržní pronajímání zcela zakážou. Stejně tak může družstvo do svých stanov zavést i jiné zákazy a opatření, které budou omezovat užívání bytu či společných prostor. Proti rozhodnutí družstva přitom není obrany, naopak jeho nerespektování může vést až k vyloučení z družstva a okamžitému stěhování.

Člen družstva také může o byt i bez vlastního přičinění zcela přijít. Stačí, když družstvo bude špatně hospodařit nebo si vezme úvěr, na jehož splácení nebude stačit.

To všechno nevyváží to, že pro vstup do družstva zájemce potřebuje nižší částku, než pro koupi celého bytu. Většinou jde o jednu čtvrtinu ceny. Zbytek pak splácí pravidelně v měsíčních splátkách, které společně s poplatky za energie a služby mohou přesáhnout i 20 tisíc měsíčně.

Nevýhody klasického bydlení umocňují v případě pražského plánu další blíže nevyjasněné věci. Vedení Prahy totiž podle radní pro podporu bydlení Hany Kordové Marvanové s družstevním bydlením cílí na střední vrstvy obyvatel. Člen družstva proto po celou dobu splácení, která má v tomto případě činit 30 let, nesmí vlastnit žádný další byt. Co se stane, pokud v této době další byt získá, například z dědictví, není úplně jasné. Přijde o svůj družstevní podíl a dosud vložené peníze? Nebo bude muset druhý byt prodat? A jak rychle?

Podobné otázky vyvolává i druhá představená podmínka pro vstup do družstva. Zájemce totiž musí mít příjem v jasně daném rozmezí, podle radní nemá překročit čtyřnásobek nájemného daného bytu. Přijde tedy družstevník o svá členská práva i byt také v případě, že se postupem času se ziskem pracovních zkušeností vypracuje, povýší a jeho příjem tuto hranici překoná? Nebo co když se dostane naopak do problémů a jeho příjem klesne mnohem níže, než bude stanovené rozpětí?

Záludnost čeká na družstva vzniklá na městských pozemcích s podporou města také na konci pravidelného splácení. Po 30 letech si totiž bude muset družstvo pozemek odkoupit. Každý člen družstva by tak po třicetiletém splácení musel jednorázově zaplatit ještě mnoho stovek tisíc za podíl na pozemku. Počáteční úspora by tím zcela vymizela. Malou útěchou může být, že potřebnou částku bude znát každý předem. Cenu totiž určí předem znalecký posudek, který odhadne, jakou bude mít pozemek za 30 let cenu. O přesnosti tak dlouhé predikce však pochybuji. Odložená povinnost koupit pozemek tak celou transakci ještě více zkomplikuje.

Představený nápad s podporou družstevního bydlení je dalším důkazem toho, že to vedení pražského magistrátu s řešením tristní situace na bytovém trhu myslí opravdu vážně. Pokud ale mohu něco doporučit, měla by se Praha spíše orientovat na výstavbu bytů, které si ponechá ve svém vlastnictví. Rezidenční výstavba na městských pozemcích totiž dostupnost vlastního bydlení výrazněji nezlepší, vždy půjde jen o malou část trhu. Zásadní vliv mají soukromí developeři, kteří aktuálně připravují stovky projektů s desítkami tisíc nových bytů.

Roli města pak vidím hlavně v urychlené přípravě nových ploch pro výstavbu velkých projektů se stovkami bytů a zjednodušení úředních postupů při schvalování nových projektů tak, aby se povolovaly rychleji a stavební úřady je zbytečně neblokovaly.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž