Přeskočit na hlavní obsah

Prosím, myslete na přírodu. Děti svými obrázky oslovily prezidenta, poslance, senátory, vládu, soudce, velké firmy i nadace

Více než pět stovek osobností, které rozhodují o budoucnosti České republiky, oslovily v souvislosti se Dnem Země děti z několika mateřských a základních škol. Namalovaly pro ně obrázky s motivy přírody nebo zničeného životního prostředí a adresovaly jim tak prosbu: Prosím, myslete na přírodu.    



„Jak vidíme téměř všude kolem sebe, s naší planetou to nevypadá vůbec dobře. Pokles biologické rozmanitosti se nedaří zastavit, koncentrace CO2 v atmosféře rostou, letošní rekordní teploty odpovídají modelům, které měly nastat až za několik desetiletí. Ve vodě, vzduchu i půdě se objevují stále další škodliviny a mikroplasty,“ vysvětluje Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, proč společně s dětmi z mateřských a základních škol oslovili klíčové osobnosti české společnosti.

„Dnes rozhodujeme o tom, jak bude vypadat svět, ve kterém bude žít příští generace. Proto děti z mateřských a základních škol oslovily osobnosti, které svými dnešními rozhodnutími určují, jestli budou mít radostný a šťastný život nebo se budou muset trápit s problémy, na které jim nyní zadělávají rozhodnutí bez dostatečného ohledu na životní prostředí a přírodu,“ doplnil Dalibor Dostál. Česká republika v ochraně přírody a životního prostředí stále zaostává za vyspělejšími zeměmi a těmto tématům se v tuzemsku věnuje menší pozornost než ve státech na západ od našich hranic.

Obrázky děti nakreslily pro prezidenta, členy vlády, poslance, senátory, členy Ústavního soudu, stovku největších českých firem a pro největší nadace.  „Věřím, že upřímná a naléhavá výzva, kterou děti adresovaly významným osobnostem, vezme všechny za srdce a budou na přírodu a životní prostředí myslet nejenom dnes, ale při všech svých následujících rozhodnutích. Závisí na tom budoucnost našich dětí, budoucnost naší země i budoucnost naši planety,“ zmínil Dalibor Dostál.

Do tvorby obrázků se zapojily děti z Mateřské školy Kostička v Milovicích, Základní školy Juventa v Milovicích, Mateřské školy Pohádka v Kutné Hoře, Mateřské školy 17. listopadu – Sedmikráska v Kutné Hoře, Základní školy ve Velkých Přílepech, Základní školy Sázavská v Praze, Mateřské škola Jingle Bells v Praze, Mateřské škola Vestec a děti přátel a příznivců České krajiny, včetně Alenky Pálové, která nakreslila hned několik obrázků.

„Všem dětem, učitelům i ředitelům vzdělávacích zařízení bych chtěl velmi poděkovat za nadšení a zájem se na projektu podílet. I když jsme je oslovili velmi pozdě, nikdo spolupráci neodmítl. Bylo vidět, že všem záleží na tom, aby se přírodě a životnímu prostředí věnovala větší pozornost,“ ocenil Dalibor Dostál a navázal: „Všechny obrázky byly krásné, některé se dokonce vyrovnaly profesionálním ilustrátorům a bylo nám líto je dát do obálky a poslat. Nejraději bychom si je vystavili.“

Obrázky z různých míst České republiky ukázaly jednu zajímavou věc. Jak milovické děti berou zubry, divoké koně a pratury jako běžnou součást přírody ve svém okolí. „Kromě zajíců, jelenů, lišek nebo kosů děti z Milovic stejně často kreslily zubry, divoké koně a pratury. Mnohé z nich se narodily v době, kdy již velcí kopytníci obývali rezervaci na okraji města, a tak jsou pro ně tato zvířata stejně přirozenou součástí přírody, jako motýli nebo mravenci,“ poznamenal Dalibor Dostál.

Na podporu projektů ochrany přírody může veřejnost přispět prostřednictvím portálu pomahamekrajine.cz .

Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Tábor, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Benetheo, Nadace Qminers, Accace, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Amanita Design, Linde, Vertue, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž