Přeskočit na hlavní obsah

ČIŽP: Zanedbávaní vlci z nelegálního chovu mají nový domov v ZOO Tábor

Ve středu 17. července 2024 došlo v městské části Praha 17 k odebrání pěti vlků ze soukromého nelegálního chovu. Vlci žili na malé předzahrádce řadového domu v naprosto nevyhovujících podmínkách a bez příslušných veterinárních povolení. Všechna zvířata byla úspěšně převezena do záchranného centra v Zoologické zahradě Tábor, které se stalo jejich prozatímním domovem, než pro ně bude zajištěno vhodné trvalé umístění.


Kromě zástupců Ministerstva životního prostředí, které akci organizovalo, se odebrání vlků zúčastnili také inspektoři České inspekce životního prostředí, veterináři a složky integrovaného záchranného systému. Po zabezpečení zahrady a okolních ulic byla zvířata postupně uspána a veterinárně vyšetřena. Vlci byli zváženi, byla jim změřena teplota, tlak a odebrána krev, která kromě klasických zdravotních testů poslouží také ke genetickým analýzám. „Prověřujeme, zda chovatel odebraných vlků dodržoval všechny zákonné podmínky. Pomocí genetických testů budeme zjišťovat, zda zde nedocházelo k nelegálnímu prodeji. Každý chovatel ohroženého druhu musí být schopen prokázat jeho původ. Vědomé nakládání s vlky či kříženci bez potřebných dokumentů je nelegální a prodejce, stejně tak jako kupující, se vystavují postihu,“ vysvětluje Petr Bejček, ředitel České inspekce životního prostředí.

Po veterinární kontrole byli vlci naloženi do transportních beden a pod dozorem probuzeni. Ve spolupráci se Zoologickou zahradou v Hluboké nad Vltavou byli přepraveni do záchranného centra pro ohrožené živočichy v Táboře, které zřídilo Ministerstvo životního prostředí teprve před několika týdny. Záchranné centrum CITES pro chladnomilné šelmy v ZOO Tábor je nejmodernější svého druhu v České republice. Zvířata zde mají k dispozici komfortní prostředí, včetně jezírka a vyvýšené palandy. Vlci, kteří dříve žili ve stísněných podmínkách, si nyní užívají prostorný a pohodlný domov. 

V Praze na dvorku žila zvířata celý život odděleně ve dvou skupinách a toto rozdělení je respektováno i v Táboře. Mladší skupina, složená ze dvou pětiletých samic, byla umístěna do jednoho výběhu. Starší, smíšená skupina, zahrnující jedenáctiletou samici a devítiletého a osmiletého samce, byla vypuštěna do výběhu druhého. „Mladší skupina po vypuštění začala okamžitě prozkoumávat výběh a těšila se výborné fyzické i psychické kondici. Vypouštění starších jedinců bylo o něco komplikovanější. Bývalý majitel venčil vlky naposledy v době, kdy byla ještě štěňata. Od té doby žili tito vlci v malém a uzavřeném prostoru, z otevřeného výběhu byli proto zprvu vyděšení. Když se odhodlali opustit uzavřený prostor transportní bedny, byli rozčarováni z trávy, kterou spatřili naposledy před mnoha lety. Po několika nejistých hodinách se ale i tito jedinci vzpamatovali a začali se rozhlížet po novém domově,“ popisuje proces vypuštění Ondřej Peč, inspektor ČIŽP, který u akce asistoval.

Vlk obecný se zákonem o ochraně přírody a krajiny řadí v ČR mezi kriticky ohrožené druhy a podléhá úmluvě CITES upravující mezinárodní obchod s ohroženými druhy (více o CITES ZDE). Jen za první polovinu tohoto roku řešila inspekce nebo jiné úřady celkem 10 exemplářů vlků nebo kříženců chovaných v rozporu se zákonem. Inspektoři ČIŽP také evidují případy, kdy byli hybridi vlka a psa veřejně nabízeni k prodeji, případně inzerováni jako českoslovenští vlčáci, na což jsme upozornili v tiskové zprávě.

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech a největší soukromá zoo v Česku ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. V roce 2023 ji navštívilo 111 tisíc lidí.  ZOO Tábor jen nejvíce navštěvovaným místem táborského regionu a patří mezi nejnavštěvovanější místa Jihočeského kraje. Zoo je od 1. června do 31. srpna otevřená každý den od 9:00 do 19:00.

Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Nejvýznamnějším projektem táborské zoo je reintrodukce zubra evropského do přírodních rezervací v Evropě. Podrobnosti o návratu tohoto majestátního tvora a možnosti, jak tento projekt podpořit, lze nalézt na webu www.zazubra.cz. Zásadním vědeckým projektem ZOO Tábor je výzkum dlouhověkosti psů a zubrů, jehož cílem je výrazně prodloužit věk. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 535 zvířat, která patří k 81 živočišným druhům. Více než polovina z chovaných druhů patří mezi ohrožené. Generálním sponzorem je EKOSPOL.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v Česku vyměňuje milovická rezervace přírůstky také se za

Největší dárek letošních Vánoc? Darujte zubra pod stromeček a pomozte nejznámější české rezervaci

Dárek, který může výrazně pomoci obnově české přírody. Lidé mohou letos nadělit svým blízkým zubra z nejznámější české rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Stačí jen kliknout na   darujme.cz/zubrpodstromecek   a vybrat si adopci dospělého zvířete, mláděte nebo některé z dalších kategorií. Lidé tak mohou pořídit pro sebe, členy své rodiny či známé a kamarády originální í vánoční dárek. „Darováním zubra pomůžete nejenom tomuto největšímu živočišnému druhu Evropy, ale i stovkám druhů květin, motýlů, brouků nebo ptáků, které pastva zubrů a dalších velkých kopytníků pomáhá chránit,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků. Pomoc zubrům je navíc jednou z nejúčinnějších cest, jak přispět k ochraně klimatu. „Vědci zjistili, že pastva zubrů a dalších velkých kopytníků pomáhá vázat uhlík o padesát procent více, než veškeré lesy na naší planetě,“ doplnil Dalibor Dostál. Darování zubra tak přiná

Dva světové unikáty v jediné rezervaci. Z Milovic se stala výkladní skříň české ochrany přírody

Hned dvěma světovými unikáty se může pochlubit milovická rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.  Díky využívání zkušeností ze zahraničí se stala první rezervací na světě, kde se vyskytují všechny tři klíčové skupiny velkých kopytníků Evropy, tedy zubr evropský, divoký kůň a zpětně šlechtěný pratur. Kromě toho je v současnosti jediným místem na světě, kde se prokazatelně vyskytuje vzácný korýš hrotnatka neočekávaná. Tento druh perloočky objevili překvapení vědci v loňském roce při výzkumu tůní, které svojí činností udržují právě velcí kopytníci. „Bývalý vojenský prostor Milovice byl ještě před několika lety známý spíše jako místo černých skládek a mizející biodiverzity. Vznik rezervace velkých kopytníků tento dlouhodobě negativní trend zastavil a otočil. Nyní je naopak tato lokalita dávána za příklad, jak lze rychle a nízkonákladovým způsobem obnovit biologickou rozmanitost na rozsáhlém území,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká kraji