E15: Staré i nové budovy budou muset být zelenější. Byty kvůli tomu zdraží až o pětinu, varují developeři
Nově postavené kanceláře, bytové domy, ale i třeba obchodní centra budou muset od roku 2030 splňovat bezemisní standard. Aby jej dosáhly, budou nezbytně vybavené novými technologiemi, které zajistí například využití dešťové vody nebo obnovitelných zdrojů energie. Unijní státy k tomu vyzývá na jaře schválená směrnice o energetické náročnosti budov, na které nyní začalo pracovat ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle tuzemských developerů však může regulace prodražit nové byty.
Cílem evropské směrnice je výrazné snížení energetické náročnosti nových, ale i starších staveb. Jen na provoz budov připadá 36 procent celkově vyprodukovaných emisí a 40 procent spotřeby energií. Evropské státy si proto daly za úkol od roku 2030 stavět pouze bezemisní stavby, u nových veřejných budov začne tato povinnost platit o dva roky dříve. Pro už stojící domy, kanceláře, školy, úřady a další stavby má vláda vymyslet podpůrné programy, které majitele motivují k renovacím a energeticky úsporným opatřením.
Bude ovšem na vládě Petra Fialy a patrně jeho následníka, jak se se směrnicí vypořádá a jakým způsobem ji začlení do českých zákonů. Ministerstvo průmyslu a obchodu už sestavilo tři expertní skupiny, které mají s návrhem implementace přijít. Česko na to má stejně jako další unijní státy dva roky.
"Směrnice o energetické náročnosti budov nastavuje směr, jehož cílem je postupné snižování energetické náročnosti všech budov do roku 2050. Konkrétní nastavení podmínek je ale na každém členském státu a my si musíme stanovit takové cíle, které budou vycházet z reálných podmínek České republiky," uvádí ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Expertní skupiny podle něj momentálně řeší nastavování standardu pro renovaci budov a pro novou výstavbu, což by měly dokončit do konce letošního roku. Následně bude odborníky čekat složitá otázka historických a architektonicky chráněných budov, u kterých je často nemožné dosáhnout bezemisnosti, protože u nich třeba nejde zateplit fasádu nebo vyměnit historická okna. Jedním z hlavních úkolů vlády bude také provoz podpůrných programů pro renovace a poradenství. Momentálně je podle rezortu v programech podpory snižování energetické náročnosti budov do roku 2030 až 220 miliard korun.
Jaký bude mít nakonec směrnice konkrétní dopad na trh s byty, se teprve ukáže. Úplně stejně jako dnes ale mluvili developeři i před deseti lety, když se jednalo o nových pravidlech pro snižování energetické náročnosti budov. Šéf Ekospolu Evžen Korec nebo Marcel Soural varovali, že zavedení tehdejší unijní normy zdraží byty o deset až patnáct procent.
Ceny bytů sice od té doby opravdu výrazně vzrostly, ale stejně jako dnes byly nové technické normy patrně jen jedním z více faktorů.
Komentáře
Okomentovat