Přeskočit na hlavní obsah

Novinky.cz: Digitálně vyřízených žádostí přibývá, tvrdí Bartoš. Úřady hlásí mírné zlepšení

Zhruba týden zbývá ministru pro místní rozvoj Ivanu Bartošovi (Piráti) k nápravě největších neduhů digitalizace stavebního řízení. Resort tvrdí, že opravy postupují. Pochlubil se rostoucím počtem žádostí, které úředníci začali vyřizovat či úspěšně uzavřeli. Mírné zlepšení hlásí i stavební úřady, k dokonalosti však je podle nich stále daleko. O problému ve středu debatoval i Senát, ministerstvo by podle něj mělo zvážit krizového manažera.

Spravit systémy tak, aby byly funkční a usnadňovaly práci požadují po Bartošovi nejen stavebníci a úředníci, ale také opozice a koaliční partneři. Tlačí, aby tak ministr učinil do konce srpna.

Bartoš tvrdí, že podávání a vyřizování žádostí i přes komplikace probíhá. Dokazuje to právě zmíněnými daty. Podle nich počet žádostí podaných přes Portál stavebníka překročil 10 tisíc. Úředníci již rozpracovali 80 procent z nich. O týden dříve to bylo jen 69 procent.

"Zrychluje taky tempo vyřizování. Dokončených řízení včetně kolaudací je něco málo přes 900," dodal Bartoš.

Ministr během léta uznal, že nové systémy přidělaly úředníkům potíže. Cílem nového stavebního zákona platného od 1. července a s ním spojené digitalizace byl přitom opak. Resort tak začal s opravami, které nasazuje zhruba jednou za čtrnáct dní.

Poslední velká změna proběhla minulý týden. Zahrnovala automatizaci části procesů, například hromadné ověřování osob, parcel, stavebních a navrhovaných objektů nebo účastníků řízení. Ministerstvo si od toho slibovalo zásadní zrychlení a vyšší komfort pro úředníky.

Úřady: aktualizace práci zjednodušily

Podle zkušeností Jana Holického, předsedy Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů, dosavadní aktualizace práci se systémem mírně zjednodušily. Upozorňuje ale, že zůstává stále nedokonalý a komplikovanější než ten, v němž úředníci pracovali do konce června.

Starý systém stavebních řízení byl ale pomalý a zmatečný pro žadatele.

"Již v červenci jsme posbírali řádu vad a nedodělků, které se postupně odstraňují. Tím dochází ke zlepšení. Zhruba polovina těchto potíží ale stále přetrvává," řekl Novinkám Holický.

Sdružení tajemníků o dalších vylepšeních jednalo s Bartošem v úterý. Další schůzku mají v plánu 27. srpna.

"Domluvili jsme se, že prioritou by nyní mělo být nahlížení do spisů, což teď lze dělat jedině tak, že nahlížíte úředníkovi přes rameno," doplnil Holický. Druhým zásadním bodem k řešení je pak lepší ztotožňování lidí s jiným než českým občanstvím.

Stavebník: Nic se neurychlilo

Silně nespokojení se stávající podobou digitalizace zůstávají stavebníci. Například Evžen Korec, generální ředitel developerské společnosti Ekospol, uvedl, že k nápravě budou nutné ještě měsíce práce.

Podobně kriticky se v uplynulých dnech proti digitalizaci vymezila i Česká komora architektů a techniků činných ve výstavbě. Bartoše požádala, aby umožnil všechny zakázky započaté do 30. června povolovat podle starých předpisů. Podle ministra ale takový krok není možný.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v Česku vyměňuje milovická rezervace přírůstky také se za

Největší dárek letošních Vánoc? Darujte zubra pod stromeček a pomozte nejznámější české rezervaci

Dárek, který může výrazně pomoci obnově české přírody. Lidé mohou letos nadělit svým blízkým zubra z nejznámější české rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Stačí jen kliknout na   darujme.cz/zubrpodstromecek   a vybrat si adopci dospělého zvířete, mláděte nebo některé z dalších kategorií. Lidé tak mohou pořídit pro sebe, členy své rodiny či známé a kamarády originální í vánoční dárek. „Darováním zubra pomůžete nejenom tomuto největšímu živočišnému druhu Evropy, ale i stovkám druhů květin, motýlů, brouků nebo ptáků, které pastva zubrů a dalších velkých kopytníků pomáhá chránit,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků. Pomoc zubrům je navíc jednou z nejúčinnějších cest, jak přispět k ochraně klimatu. „Vědci zjistili, že pastva zubrů a dalších velkých kopytníků pomáhá vázat uhlík o padesát procent více, než veškeré lesy na naší planetě,“ doplnil Dalibor Dostál. Darování zubra tak přiná

Dva světové unikáty v jediné rezervaci. Z Milovic se stala výkladní skříň české ochrany přírody

Hned dvěma světovými unikáty se může pochlubit milovická rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.  Díky využívání zkušeností ze zahraničí se stala první rezervací na světě, kde se vyskytují všechny tři klíčové skupiny velkých kopytníků Evropy, tedy zubr evropský, divoký kůň a zpětně šlechtěný pratur. Kromě toho je v současnosti jediným místem na světě, kde se prokazatelně vyskytuje vzácný korýš hrotnatka neočekávaná. Tento druh perloočky objevili překvapení vědci v loňském roce při výzkumu tůní, které svojí činností udržují právě velcí kopytníci. „Bývalý vojenský prostor Milovice byl ještě před několika lety známý spíše jako místo černých skládek a mizející biodiverzity. Vznik rezervace velkých kopytníků tento dlouhodobě negativní trend zastavil a otočil. Nyní je naopak tato lokalita dávána za příklad, jak lze rychle a nízkonákladovým způsobem obnovit biologickou rozmanitost na rozsáhlém území,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká kraji