Přeskočit na hlavní obsah

Milovická rezervace se představila na Světovém kongresu o divočině WILD12. Jako jediný projekt z Česka

S přínosem zubrů, divokých koní a zpětně šlechtěných praturů pro obnovu biodiverzity v bývalém vojenském prostoru Milovice se mohli seznámit účastníci Světového kongresu o divočině WILD12, který se konal v Černých horách ve státě Jižní Dakota v USA.

„Týden na kongresu byl velmi zajímavý, hektický a docela náročný. Mnoho zajímavých setkání, přednášek a dalších aktivit. Není to klasická vědecká konference, spíše platforma pro sdílení zkušeností a znalostí,“ vysvětlila Zdena Křenová z Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy, která se kongresu účastnila a na jednom z odborných sympózií milovickou rezervaci představila. „Měli jsme zajímavou diskusi, mimo jiné k tomu, že rewilding může být velmi užitečný pro záchranu biodiverzity, ale zároveň má ještě další benefity,“ doplnila Zdena Křenová. Podle ní by obnovu ekosystémů prostřednictvím návratu původních druhů měla zjednodušit úprava pravidel pro management chráněných území, která by měl schvalovat kongres Světového svazu ochrany přírodu IUCN v roce 2025.

Také v USA, místě konání kongresu WILD12, je návrat klíčových druhů do přírody velkým tématem. „Ať už se týká bizonů, psounů, bobrů, vlků a dalších druhů,“ zmínila Zdena Křenová.

Představení na vrcholné světové akci je pro milovickou rezervaci velmi přínosné. „Vlastními silami bychom nezvládli naši účast zajistit, proto bych chtěl velmi poděkovat Zdence Křenové, že si z mnoha tuzemských projektů ochrany přírody vybrala pro své vystoupení právě rezervaci velkých kopytníků v Milovicích,“ poděkoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.

Velcí kopytníci se v posledních letech stali jedním z hlavních témat světové ochrany přírody. I díky tomu se milovická rezervace těší pozornosti světových médií, jako New York Times, Washington Post nebo BBC. Zároveň se její návštěva stala součástí programů řady mezinárodních konferencí, které se konaly v České republice.

Světové kongresy o divočině (World Wilderness Congress) se konají od roku 1976 a pomáhají spojovat ochránce přírody z celého světa, aby vyvinuli nové strategie a postupy pro zachování divoké přírody na Zemi. První kongres začal v Jižní Africe z iniciativy jihoafrického ochránce přírody Iana Playera.

Na podporu projektů návratu velkých kopytníků může veřejnost přispět prostřednictvím portálu pomahamekrajine.cz .

Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Tábor, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Kooperativa, Nadace Qminers, Nadace Benetheo, E.ON, Accace, ČEPS, Carborundum Electrite, Amanita Design, Linde, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Hornbach, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Projan Service, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Vertue, Beire, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v Česku vyměňuje milovická rezervace přírůstky také se za

Největší dárek letošních Vánoc? Darujte zubra pod stromeček a pomozte nejznámější české rezervaci

Dárek, který může výrazně pomoci obnově české přírody. Lidé mohou letos nadělit svým blízkým zubra z nejznámější české rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Stačí jen kliknout na   darujme.cz/zubrpodstromecek   a vybrat si adopci dospělého zvířete, mláděte nebo některé z dalších kategorií. Lidé tak mohou pořídit pro sebe, členy své rodiny či známé a kamarády originální í vánoční dárek. „Darováním zubra pomůžete nejenom tomuto největšímu živočišnému druhu Evropy, ale i stovkám druhů květin, motýlů, brouků nebo ptáků, které pastva zubrů a dalších velkých kopytníků pomáhá chránit,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků. Pomoc zubrům je navíc jednou z nejúčinnějších cest, jak přispět k ochraně klimatu. „Vědci zjistili, že pastva zubrů a dalších velkých kopytníků pomáhá vázat uhlík o padesát procent více, než veškeré lesy na naší planetě,“ doplnil Dalibor Dostál. Darování zubra tak přiná

Dva světové unikáty v jediné rezervaci. Z Milovic se stala výkladní skříň české ochrany přírody

Hned dvěma světovými unikáty se může pochlubit milovická rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.  Díky využívání zkušeností ze zahraničí se stala první rezervací na světě, kde se vyskytují všechny tři klíčové skupiny velkých kopytníků Evropy, tedy zubr evropský, divoký kůň a zpětně šlechtěný pratur. Kromě toho je v současnosti jediným místem na světě, kde se prokazatelně vyskytuje vzácný korýš hrotnatka neočekávaná. Tento druh perloočky objevili překvapení vědci v loňském roce při výzkumu tůní, které svojí činností udržují právě velcí kopytníci. „Bývalý vojenský prostor Milovice byl ještě před několika lety známý spíše jako místo černých skládek a mizející biodiverzity. Vznik rezervace velkých kopytníků tento dlouhodobě negativní trend zastavil a otočil. Nyní je naopak tato lokalita dávána za příklad, jak lze rychle a nízkonákladovým způsobem obnovit biologickou rozmanitost na rozsáhlém území,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká kraji