Přeskočit na hlavní obsah

Rána pro hypoteční trh. Banky budou držet klienty hrozbou pokut ne lepšími podmínkami

Snížení konkurenční soutěže a trestání zodpovědných dlužníků. To podle developera Evžena Korce z Ekospolu přinese novela zákona o spotřebitelském úvěru, která od prvního září zásadně zdražila předčasné splacení hypotéky. Zatímco dříve za to mohla banka inkasovat maximálně tisíce korun, nyní to klienty vyjde řádově na desítky tisíc korun. Centrální banka přitom dříve podobné chování považovala za neoprávněné a za neúměrné zpoplatňování klientů trestala komerční banky milionovými pokutami. Nově budou trestáni už jen klienti.

Až dosud si banky mohly za předčasné splacení hypotéky naúčtovat pouze administrativní náklady, které se pohybovaly v řádu jednotek tisíc korun. Novela zákona stanoví, že od září mohou banky za předčasné splacení hypotéky chtít 0,25 procenta z předčasně splacené částky za každý započatý rok zbývající do konce fixace. To v součtu může činit mnoho desítek tisíc korun.

"Existuje spousta relevantních důvodů, které nahrávají předčasnému splacení hypotéky. Někdo může peníze zdědit, jiný dostat mimořádné prémie v práci a další třeba vyhrát v loterii. Někdo by si za tyto nečekané finance například pořídil nové auto nebo vyrazil na luxusní dovolenou, ekonomicky zodpovědný člověk by je naopak využil ke snížení vlastního zadlužení. Novela ale naprosto nepochopitelně toto zodpovědné chování trestá a pokutuje," říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol a ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Pro banky jsou podle Korce tučné pokuty za předčasné splacení hypotéky snadným zdrojem příjmů. "Z pohledu klienta jde však o nespravedlivou sankci za to, že se chová zodpovědně. Cílem svědomitého hospodáře je nezadlužovat se, a pokud už si v některých oprávněných případech (hypotéky na bydlení k nim jednoznačně patří) půjčit musí, tak by měl svůj dluh splatit co nejdříve. Čím déle splácí, tím více zaplatí na úrocích. Novela zákona platná od letošního září však jde zcela proti tomuto základnímu ekonomickému principu. Dlužníkům navíc vzkazuje, že se nemají příliš snažit zbavit se svých dluhů, ale naopak s dluhem žít co nejdéle. To je i proti zdravému rozumu," podotýká šéf Ekospolu.

"Neúměrně vysoké sankce za předčasné splacení hypotéky také zasahují do volného trhu a výrazně omezují konkurenční prostředí. Banky přehnaně chrání před ztrátou klientů, které k nim nezdravě připoutává. Klient nemůže svobodně odejít k jiné bance, která mu nabídne výhodnější podmínky, protože by musel zaplatit nesmyslnou pokutu. Přitom i takové chování je zodpovědné. Při průměrné třímilionové hypotéce každé snížení hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená snížení měsíčních splátek zhruba o 1,5 tisíce korun. Za rok by tak domácnost mohla ušetřit 18 tisíc korun. Nová sankce je však vyšší než tato úspora. Zdravé konkurenční prostředí by banku donutilo minimálně dorovnat konkurenční nabídku, nebo by o klienta přišlo. Nově se nijak snažit nemusí. Stačí pohrozit tučnou sankcí a klient si odchod jinam rychle rozmyslí," tvrdí pražský developer.

"Novela zákona nepochopitelně trestá zodpovědné hospodáře a zásadně pokřivuje celý hypoteční trh. Banky budou méně motivované reagovat na konkurenci, úrokové sazby u hypoték se tak budou snižovat mnohem pomaleji, než kdyby fungoval otevřený konkurenční boj. Zatím se to týká pouze nově uzavřených hypoték. Ale jakmile skončí fixační období stávajícím klientům, pokuty se budou týkat i jich. Na změnu zákona tak doplatí stovky tisíc domácností," uzavírá Korec z Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v Česku vyměňuje milovická rezervace přírůstky také se za

Největší dárek letošních Vánoc? Darujte zubra pod stromeček a pomozte nejznámější české rezervaci

Dárek, který může výrazně pomoci obnově české přírody. Lidé mohou letos nadělit svým blízkým zubra z nejznámější české rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Stačí jen kliknout na   darujme.cz/zubrpodstromecek   a vybrat si adopci dospělého zvířete, mláděte nebo některé z dalších kategorií. Lidé tak mohou pořídit pro sebe, členy své rodiny či známé a kamarády originální í vánoční dárek. „Darováním zubra pomůžete nejenom tomuto největšímu živočišnému druhu Evropy, ale i stovkám druhů květin, motýlů, brouků nebo ptáků, které pastva zubrů a dalších velkých kopytníků pomáhá chránit,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků. Pomoc zubrům je navíc jednou z nejúčinnějších cest, jak přispět k ochraně klimatu. „Vědci zjistili, že pastva zubrů a dalších velkých kopytníků pomáhá vázat uhlík o padesát procent více, než veškeré lesy na naší planetě,“ doplnil Dalibor Dostál. Darování zubra tak přiná

Dva světové unikáty v jediné rezervaci. Z Milovic se stala výkladní skříň české ochrany přírody

Hned dvěma světovými unikáty se může pochlubit milovická rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.  Díky využívání zkušeností ze zahraničí se stala první rezervací na světě, kde se vyskytují všechny tři klíčové skupiny velkých kopytníků Evropy, tedy zubr evropský, divoký kůň a zpětně šlechtěný pratur. Kromě toho je v současnosti jediným místem na světě, kde se prokazatelně vyskytuje vzácný korýš hrotnatka neočekávaná. Tento druh perloočky objevili překvapení vědci v loňském roce při výzkumu tůní, které svojí činností udržují právě velcí kopytníci. „Bývalý vojenský prostor Milovice byl ještě před několika lety známý spíše jako místo černých skládek a mizející biodiverzity. Vznik rezervace velkých kopytníků tento dlouhodobě negativní trend zastavil a otočil. Nyní je naopak tato lokalita dávána za příklad, jak lze rychle a nízkonákladovým způsobem obnovit biologickou rozmanitost na rozsáhlém území,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká kraji