Přeskočit na hlavní obsah

Vzácné ovce se šroubovitými rohy se zabydlují v táborské zoo

Pochází z Uher a první zmínky o nich jsou ze 16. století. Maďarsko je dosud považuje za národní plemeno, v Česku však patří mezi vzácná a vymírající plemena. Na první pohled je odlišitelná díky svým až jeden metr dlouhým šroubovitým rohům. Možná už tušíte, že mluvíme o ovcích domácích cápových. Pět samic tohoto vzácného středověkého plemene tento týden rozšířilo zvířecí osazenstvo táborské zoologické zahrady. Do Tábora ovce cápovy doputovaly z chomutovské zoo.

Táborská zoologická zahrada se rozrostla hned o pětici vzácných ovcí cápových. FOTO: archiv ZOO Tábor

Naši příznivci vědí, že posláním táborské zoologické zahrady je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Lidé si pod tím nejčastěji představí exotické druhy někde z pralesa, smutným faktem bohužel je, že i u nás vymírá spousta zvířat, o kterých bychom to na první pohled třeba ani neřekli. Jedním z nich je i středověké plemeno ovce cápová, kterou ministerstvo životního prostředí řadí mezi vzácná a v Česku vymírající plemena. I v Maďarsku tvoří jen pět procent populace chovaných ovcí, ministerskou vyhláškou je proto i tam chráněným původním plemenem. Jsme rádi, že i naše zoo se podílí na zachování tohoto zajímavého ovčího plemene,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Ovce domácí cápová pochází z Uher, první zmínky o ní jsou ze 16. století. Maďarsko ji považuje za národní plemeno a ministerskou vyhláškou ji zařadilo mezi chráněná původní plemena. Je charakteristická svými dlouhými rovnými kroucenými rohy, které dorůstají až metrové délky. Díky nim se tomuto plemenu říká také šrouborohá racka. Právě hustota šroubovice je dost důležitá – čím je hustší, tím je kvalitnější a cennější.

Tvar rohů také odlišuje dva současné typy – debrecínský a tatranský. Debrecínský typ má rohy vzhůru ve tvaru písmene V pod úhlem 45 stupňů, tatranskému typu rostou rohy vodorovně do stran. Beranům dorůstají 50 až 60 centimetrů, bahnicím 30 až 40 centimetrů.

Plemeno je odolné vůči nepříznivému počasí a chová se hlavně pro kvalitní vlnu, maso s malým množstvím tuku i mléko, které dává mléčným produktům specifickou chuť. Beran dává až tři kilogramy stříže, hrubší vlna přitom dosahuje délky 25 až 30 centimetrů a má tvar prstýnků. Existuje ve dvou barevných formách – černé a bílé

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech a největší soukromá zoo v Česku ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. V roce 2023 ji navštívilo 111 tisíc lidí.  ZOO Tábor jen nejvíce navštěvovaným místem táborského regionu a patří mezi nejnavštěvovanější místa Jihočeského kraje. Zoo je během září otevřená každý den od 9:00 do 18:00.

Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Nejvýznamnějším projektem táborské zoo je reintrodukce zubra evropského do přírodních rezervací v Evropě. Podrobnosti o návratu tohoto majestátního tvora a možnosti, jak tento projekt podpořit, lze nalézt na webu www.zazubra.cz. Zásadním vědeckým projektem ZOO Tábor je výzkum dlouhověkosti psů a zubrů, jehož cílem je výrazně prodloužit věk. ZOO Tábor provozuje nejmodernější záchranné centrum CITES pro chladnomilné šelmy v Česku, jeho vybudování spolufinancoval Státní fond životního prostředí. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 535 zvířat, která patří k 81 živočišným druhům. Více než polovina z chovaných druhů patří mezi ohrožené. Generálním sponzorem je EKOSPOL.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v Česku vyměňuje milovická rezervace přírůstky také se za

Největší dárek letošních Vánoc? Darujte zubra pod stromeček a pomozte nejznámější české rezervaci

Dárek, který může výrazně pomoci obnově české přírody. Lidé mohou letos nadělit svým blízkým zubra z nejznámější české rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Stačí jen kliknout na   darujme.cz/zubrpodstromecek   a vybrat si adopci dospělého zvířete, mláděte nebo některé z dalších kategorií. Lidé tak mohou pořídit pro sebe, členy své rodiny či známé a kamarády originální í vánoční dárek. „Darováním zubra pomůžete nejenom tomuto největšímu živočišnému druhu Evropy, ale i stovkám druhů květin, motýlů, brouků nebo ptáků, které pastva zubrů a dalších velkých kopytníků pomáhá chránit,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků. Pomoc zubrům je navíc jednou z nejúčinnějších cest, jak přispět k ochraně klimatu. „Vědci zjistili, že pastva zubrů a dalších velkých kopytníků pomáhá vázat uhlík o padesát procent více, než veškeré lesy na naší planetě,“ doplnil Dalibor Dostál. Darování zubra tak přiná

Dva světové unikáty v jediné rezervaci. Z Milovic se stala výkladní skříň české ochrany přírody

Hned dvěma světovými unikáty se může pochlubit milovická rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.  Díky využívání zkušeností ze zahraničí se stala první rezervací na světě, kde se vyskytují všechny tři klíčové skupiny velkých kopytníků Evropy, tedy zubr evropský, divoký kůň a zpětně šlechtěný pratur. Kromě toho je v současnosti jediným místem na světě, kde se prokazatelně vyskytuje vzácný korýš hrotnatka neočekávaná. Tento druh perloočky objevili překvapení vědci v loňském roce při výzkumu tůní, které svojí činností udržují právě velcí kopytníci. „Bývalý vojenský prostor Milovice byl ještě před několika lety známý spíše jako místo černých skládek a mizející biodiverzity. Vznik rezervace velkých kopytníků tento dlouhodobě negativní trend zastavil a otočil. Nyní je naopak tato lokalita dávána za příklad, jak lze rychle a nízkonákladovým způsobem obnovit biologickou rozmanitost na rozsáhlém území,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká kraji