Když Česká národní banka začala na konci loňska postupně snižovat základní úrokové sazby, spotřebitelé nebo i developeři podobně jako v minulosti očekávali, že drahé hypotéky konečně zlevní. To se ale nestalo. Banky se v posledních měsících hájí hlavně tím, že pro ceny hypoték jsou důležitější delší tržní sazby než ty ČNB, které centrální banka kontinuálně snižuje. Jenže i tyto delší sazby šly v minulých měsících dolů, upozorňují analytici.
Banky zdůrazňují, že u hypoték je klíčová cena zdrojů, ze kterých úvěry na bydlení financují. A zaklínají se tím i teď, když se sazby na mezibankovním trhu, takzvané swapy, na které poukazují a jež garantují cenu peněz na určité období, snížily.
„Cena korunových swapů v posledních měsících klesala. Pětileté i tříleté peníze se aktuálně pohybují v blízkosti 3,2 procenta, to znamená o celý procentní bod pod letošními dubnovými maximy. Bankám se tak rozšířila úroková marže na přibližně dva procentní body a je tak takřka dvojnásobná v porovnání s předcovidovým obdobím,“ upozornil analytik XTB Jiří Tyleček.
...
To, že banky nejspíš „nechtějí přijít o vyšší zisky od klientů s hypotečním úvěrem,“ uvedl nedávno pro Novinky i ředitel developera Ekospol Evžen Korec.
Základní úroková sazba ČNB od loňského prosince klesla o 2,75 procentního bodu ze sedmi procent na 4,25 procenta. Přitom průměrná úroková sazba hypoték nyní vychází na zhruba 5,35 procenta. Loni v říjnu byla na 6,05 procenta.
Článek je tady:
Komentáře
Okomentovat